"W sferze politycznej zauważamy nasilanie się cyberszpiegostwa. Dostrzegamy potencjalne zagrożenie cyberoperacjami członków niemieckiego rządu, deputowanych do Bundestagu i współpracowników demokratycznych partii" - powiedział w Berlinie prezes Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Hans-Georg Maassen.

Jak zaznaczył, zdobyte drogą internetową informacje mogą zostać wykorzystane w walce wyborczej do dyskredytowania polityków. "Oczekujemy dalszego wzrostu liczby cyberataków w miarę zbliżania się wyborów do Bundestagu" - dodał.

Według BfV w ubiegłych miesiącach odnotowano "dramatyczny wzrost" tak zwanych ataków spear-phishing przeciwko partiom i ich frakcjom w Bundestagu. Przypisuje się je podejrzewanej o związki z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU grupie hakerskiej, określanej jako APT 28 (Advanced Persistent Threat 28). Miała ona również przeprowadzać internetowe ataki na polityków Partii Demokratycznej w USA zdobywając ich e-maile, które upubliczniono w październiku w końcowej fazie kampanii przed wyborami prezydenckimi. (PAP)