Decyzja amerykańskiego koncernu o przeniesieniu jest odczytywana jako wotum zaufania wobec Wielkiej Brytanii. Władze sieci poinformowały, że tworzą nowy międzynarodowy holding, który będzie miał siedzibę w Wielkiej Brytanii. Nowa firma będzie odpowiedzialna za licencje z tytułu praw własności intelektualnej McDonald’s poza USA. Holding będzie płacił podatki w Wielkiej Brytanii – wynika z przesłanego oświadczenia firmy.

“Kwestia przeniesienia firmy do Wielkiej Brytanii była znana jeszcze przed Brexitem” – wyjaśnia firma. „Zalety Wielkiej Brytanii nie ulegną zmianie w trakcie negocjacji nad Brexitem” – czytamy w wyjaśnieniu. McDonald’s tłumaczy, że już teraz duża część pracowników jest w Londynie.

Tymczasem Unia Europejska bada oskarżenia wobec amerykańskiego koncernu, jakoby McDonald’s w bezprawny sposób miał korzystać z wielkich ulg podatkowych w Luksemburgu. Związki zawodowe i grupy konsumenckie oskarżają sieć o uniknięcie zapłaty ponad miliarda euro podatków w latach 2009-2013.

Firma odpiera zarzuty i twierdzi, że nie naruszyła prawa. W latach 2011-2015 „zapłaciliśmy ponad 2,5 mld dol. podatków korporacyjnych w Unii Europejskiej, a średnia stopa opodatkowania wynosiła 27 proc.” - wyjaśnia firma.

2/3 dochodów McDonald’s generuje poza Stanami Zjednoczonymi.

Tymczasem Komisja Europejska stwierdziła w ubiegłym roku, że jednostka McDonald’s od 2009 roku nie zapłaciła żadnego podatku pomimo, że notowała duże zyski. Francuskie biura firmy zostały przeszukane w 2013 roku.

Minister finansów Luksemburga odmówił komentarza w tej sprawie.

>>> Czytaj też: Przedrostek "Mc" zarezerwowany tylko dla jedzenia z McDonald’s. Jest wyrok sądu UE