Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,1 proc., S&P 500 pozostaje bez zmian, Nasdaq Comp rośnie o 0,3 proc.

Europejski Bank Centralny zaskoczył rynek przedłużając program skupu aktywów do grudnia 2017 r. o 60 mld euro, począwszy od kwietnia 2017 r. Rynek oczekiwał tymczasem dodatkowych 3-6 miesięcy QE w obecnej wysokości 80 mld euro miesięcznie.

Jednocześnie bank poluzował parametry techniczne skupu. Począwszy od stycznia 2017 r., EBC rozszerzy zakres aktywów objętych programem skupu o obligacje, których rentowność kształtuje się poniżej stopy depozytowej EBC "do takiego poziomu, jaki będzie konieczny". Skupem będą mogły być objęte także papiery o terminie do wykupu powyżej jednego roku, a nie większym niż 2 lata, jak było do tej pory.

Decyzja EBC zaskoczyła rynki. W początkowej reakcji na komunikat EBC kurs EUR/USD wzrósł na moment w okolice 1,088, lecz chwilę potem euro zaczęło się osłabiać, a EUR/USD kieruje się ku 1,06.

Podwyższona zmienność obserwowana jest również na rynku obligacji. Dochodowość 10-letnich niemieckich papierów wzrosła o 8 pb., natomiast pięcioletnich rosła nawet o 10 pb do -0,44 proc., dzięki czemu kwalifikują się do skupu przez EBC, zgodnie z obowiązującymi do stycznia zasadami.

Najmocniej z gospodarek peryferyjnych traciły obligacje Portugalii i Włoch - dochodowość 10-letnich włoskich papierów rządowych rośnie o 14 pb., a portugalskich o 25 pb. W środę wieczorem agencja Moody's obniżyła perspektywę ratingu Włoch do negatywnej, podtrzymując rating na poziomie "Baa2".

Na Wall Street najlepiej radzą sobie spółki informatyczne oraz banki. Z blue-chipów, najmocniej do wzrostów na indeksie DJI przyczyniają się notowania Goldman Sach, najgorzej radzą sobie natomiast UnitedHealth i Caterpillar.

W Europie przed zamknięciem indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,1 proc. Niemiecki DAX zwyżkuje o 1,6 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,7 proc., brytyjski FTSE 100 rośnie o 0,3 proc. Włoski FTSE MIB idzie w górę o 1,3 proc.

W tym tygodniu na rynku akcji w Europie oraz w USA panowały dość optymistyczne nastroje. Inwestorzy spodziewali się, że EBC przedłuży trwanie programu luzowania ilościowego, m.in. w obliczu wyniku włoskiego referendum czy też niepewnej sytuacji politycznej w Europie w I połowie 2017 r.

Włoska giełda zmierza ku zakończeniu tygodnia na największym od stycznia plusie.

W czwartek po raz pierwszy w tym roku powyżej 11.000 pkt. wzrósł niemiecki DAX, który znajduje się już 26 proc. powyżej dołka z lutego.

Podwyższona niepewność panuje wokół włoskiego sektora bankowego. W środę wieczorem pogrążony w problemach Monte dei Paschi di Siena zwrócił się do Europejskiego Banku Centralnego o wydłużenie do 20 stycznia czasu na przedstawienie planu podwyższenia kapitału. EBC oczekiwał odpowiedzi do końca tego roku. Według nieoficjalnych doniesień agencyjnych w czwartek po południu miała zebrać się Rada ds. Nadzoru EBC, by omówić tę kwestię. Kurs Monte Dei Paschi rośnie.

W Londynie na niewielkim plusie znajduje się kurs Glencore. W środę wieczorem konsorcjum katarskiego funduszu państwowego i grupy Glencore sfinalizowało transakcję zakupu 19,5 proc. akcji rosyjskiego koncernu Rosnieft.

Rosną notowania brytyjskich funduszy typu REIT. Brytyjskie stowarzyszenie rzeczoznawców majątkowych wyliczyło, iż wzrost cen domów w Wlk. Brytanii wzrósł w listopadzie do najwyższego od kwietnia poziomu.

Na niemal 10-proc. minusie w Londynie znajdują się notowania Sports Direct. Sieć sklepów sportowych podała niższe od oczekiwań wyniki za pierwszą połowę roku.

Ponad 1,5-proc. zwyżki obserwowane są na notowaniach ropy naftowej, mimo iż niekorzystne dla surowca wieści docierają z Rosji. 3-miesięczny kontrakt na baryłkę Brent drożeje do niemal 54 USD, a na WTI do 50,5 USD.

W czwartek rosyjskie media donoszą, iż wicepremier tego kraju Arkady Dvorkovich powiedział, że rząd nie zmusi rosyjskich koncernów do ograniczenia wydobycia ropy. "Nie mamy takich prerogatyw jako rząd. Nie ma takiej umowy, która by przewidywała taką możliwość" - miał powiedzieć Dvorkovich.

W ubiegłym tygodniu Rosja zgodziła się ograniczyć wydobycie w pierwszej połowie 2017 r. o 300 tys. baryłek dziennie, w ramach umowy z OPEC i pozostałymi producentami tego surowca, które również zmniejszą jego podaż.

QE W STREFIE EURO CO NAJMNIEJ DO KOŃCA '17, CHOĆ W MNIEJSZEJ SKALI

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zdecydowała o przedłużeniu programu skupu aktywów od kwietnia do grudnia 2017 r. na poziomie 60 mld euro lub dłużej, jeśli to będzie konieczne. Jednocześnie EBC wprowadził zmiany do technicznych parametrów programu QE, które wejdą w życie od stycznia.

"Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów postanowiła kontynuować program skupu aktywów (APP) na obecnym poziomie 80 mld euro miesięcznie do końca marca 2017 roku. Od kwietnia 2017 roku zakupy aktywów netto mają być prowadzone nadal, na kwotę 60 mld euro miesięcznie, do końca grudnia 2017 roku, a w razie potrzeby jeszcze dłużej – w każdym razie tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.

"Jeżeli w tym okresie pogorszą się perspektywy lub jeśli warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu ścieżki inflacji, Rada Prezesów zamierza zwiększyć skalę programu i/lub wydłużyć czas jego prowadzenia. Równolegle z zakupami netto reinwestowane będą spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu APP" - dodano.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0 proc. Stopa oprocentowania depozytów wynosi minus 0,4 proc. Stopa kredytu wynosi 0,25 proc.

Jednocześnie, EBC podjął decyzję o zmianie parametrów technicznych programu skupu aktywów.

Począwszy od stycznia 2017 r., EBC rozszerzy zakres aktywów objętych programem skupu o obligacje, których rentowność kształtuje się poniżej stopy depozytowej EBC "do takiego poziomu, jaki będzie konieczny" - powiedział Mario Draghi, prezes EBC. Zaznaczył, iż jest to jedynie możliwość, a nie konieczność. EBC obniżył również do 1 roku najkrótszą dopuszczalną w ramach APP zapadalność papierów.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA LEKKO W DÓŁ

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o10 tys. do 258 tys. z 268 tys. tydzień wcześniej - poinformował Departament Pracy USA.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 257 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,005 mln w tygodniu, który skończył się 26 listopada - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,048 mln osób.

AGENCJA MOODY'S OBNIŻYŁA PERSPEKTYWĘ RATINGU WŁOCH DO NEGATYWNEJ

Agencja Moody's obniżyła prognozę długoterminowego ratingu Włoch w walucie obcej do negatywnej ze stabilnej - poinformowała agencja w środę wieczorem. Sam rating pozostał bez zmian na poziomie "Baa2". Do przesłanek za obniżeniem perspektywy agencja zaliczyła: niewielki postęp we wprowadzaniu reform gospodarczych i fiskalnych, których możliwość wcielenia w życia spadła w następstwie wyniku niedzielnego referendum; wzrost ryzyka odłożenia w czasie redukcji długu publicznego z uwagi na niższe perspektywy wzrostu w średni terminie oraz pogorszenie sytuacji fiskalnej państwa.

GLENCORE I KATARCZYCY KUPILI 19,5 PROC. AKCJI ROSNIEFTU

Szef rosyjskiego koncernu Rosnieft Igor Sieczyn poinformował w środę prezydenta Władimira Putina o sfinalizowaniu transakcji prywatyzacji 19,5 proc. akcji Rosnieftu. Akcje kupiło konsorcjum katarskiego funduszu państwowego i grupy Glencore.

Wartość transakcji to 10,5 mld euro. Władimir Putin polecił opracowanie stopniowych stosownych kroków wspólnie z bankiem centralnym i resortem finansów, tak by transakcja nie spowodowała wahań na rynku walutowym.

Sieczyn powiedział, że uczestnicy konsorcjum mają w nim udział po 50 proc., tj. każdy z nich otrzyma 9,75 proc. akcji. Konsorcjum będzie trzecim co do wielkości udziałowcem Rosnieftu. Państwo zachowa pakiet kontrolny - udział państwowego Rosnieftiegazu obniży się z obecnych 69,5 proc. do 50 proc. plus trzy akcje. 19,75 proc. akcji Rosnieftu należy do koncernu BP.

ZAUFANIE PRZEDSIĘBIORCÓW FRANCUSKICH W XI W GÓRĘ

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w listopadzie 101 pkt. wobec 99 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Bank Francji. Analitycy spodziewali się poprawy nastrojów i wzrostu wskaźnika do 100 pkt.

KOŃCOWE WYLICZENIE PKB JAPONII W III KW. MOCNO PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w III kw. 2016 r. o 1,3 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - poinformowano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano wzrost na 2,2 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,3 proc. W ujęciu kwartalnym PKB Japonii wzrósł w III kw. o 0,3 proc. Szacowano +0,5 proc., podobnie oczekiwali analitycy.

MOCNE DANE O CHIŃSKIM EKSPORCIE I IMPORCIE W XI

Eksport Chin wzrósł w listopadzie o 5,9 proc. rdr, po spadku poprzednio o 3,2 proc. (w juanach). Analitycy spodziewali się, że eksport w XI rdr spadł o 1,0 proc. Mocne są też dane o imporcie - w XI wzrósł on rdr o 13,0 proc. (w juanach), a tu oczekiwano wzrostu o 3,6 proc., po wzroście poprzednio o 3,2 proc. rdr. W juanach nadwyżka w handlu Chin wyniosła w XI 298,11 mld wobec nadwyżki poprzednio 325,25 mld i oczekiwanych przez analityków 320,00 mld juanów.

W dolarach USA nadwyżka wyniosła w XI 44,61 mld USD wobec nadwyżki 49,06 mld USD i spodziewanych przez analityków 46,90 mld USD. W dolarach eksport rdr wzrósł w XI o 0,1 proc., po spadku w X o 7,3 proc. i oczekiwanego przez analityków spadku o 5,0 proc. Import wzrósł o 6,7 proc., po spadku w X o 1,4 proc. i szacowanego w XI spadku o 1,9 proc.

S&P 500 ZAKOŃCZY 2017 R. NA POZIOMIE 2.300 PKT., INFLACJA W USA ZBLIŻY SIĘ DO CELU FED - BOFA/ML

Amerykański indeks giełdowy S&P 500 zakończy 2017 r. na poziomie 2.300 pkt - oceniają analitycy Bank of America Merill Lynch. Tym samym indeks ma wzrosnąć w przeciągu roku o 5 proc. Wzrost zysków spółek notowanych na S&P 500 ma wynieść wg BofA/ML 9 proc. rocznie. W najbardziej optymistycznym scenariuszu analitycy przewidują 2.700 pkt. na koniec przyszłego roku, w najgorszym 1.600 pkt. W środę na zamknięciu indeks wyniósł 2.241 pkt.

Bazowy deflator PCE, preferowana przez Fed miara inflacji, do końca 2017 r. wzrośnie do 1,9 proc. i zbliży się do 2-proc. celu Fed - oceniają analitycy BofA/ML. Ich zdaniem istnieje szansa, iż wskaźnik przekroczy ten pułap. (PAP)