Krajowa Izba Rozliczeniowa przedstawi trzyletnią strategię w I kw. 2017 r.Wrocław, 09.12.2016 (ISBnews) - Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) pracuje obecnie nad strategią na lata 2017-2019, a jej założenia chce przedstawić w I kwartale 2017 roku, poinformował ISBnews prezes Piotr Alicki. Jednym z głównych celów jest znaczące zwiększenie liczby transakcji natychmiastowych, w szczególności mobilnych. KIR ma także oportunistyczne podejście do akwizycji spółek fintech spoza sektora bankowego.

"Na początku przyszłego roku chcemy przedstawić strategię radzie nadzorczej i móc ją formalnie ogłosić w pierwszym kwartale" - powiedział Alicki ISBnews w kuluarach kongresu impact'16.

Nowa strategia zakłada m.in. dalszy rozwój bazy przelewów natychmiastowych, w szczególności mobilnych. KIR nie wyklucza, że będzie korzystał z rozwiązań, zaproponowanych przez krajowe startupy z branży fintech.

"Chcemy, aby liczba przelewów natychmiastowych w bankowości elektronicznej zdecydowanie wzrosła. W większym stopniu też chcielibyśmy wykorzystać płatności P2P. Oportunistycznie podchodzimy do przejęć startupów. Wydaje się, że takie rzeczy będą leżały na stole. Chcemy skorzystać z fintechów spoza sektora bankowego" - powiedział Alicki.

W jego ocenie, startupy z branży fintech, funkcjonujące w Polsce nie są konkurencją dla banków, a elementy współpracy mogą pojawić się w każdym obszarze - digitalizacji czy cyfryzacji wychodzącej poza sektor bankowy, dostępu do usług publicznych, a w dalszej kolejności do innych sfer.

"Na poziomie strategii nie będziemy oczekiwali od akcjonariuszy deklaracji dotyczących finansowania. Zamierzamy rozwinąć parę produktów, które z różnych przyczyn nie nabrały swojej masy. To będzie m.in. zwiększenie wolumenu płatności natychmiastowych" - powiedział także prezes KIR.

Według ostatnich danych, w systemie Express Elixir, umożliwiającym realizację przelewów natychmiastowych i przelewów na numer telefonu (między indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK), w październiku 2016 r. rozliczono 247,6 tys. komunikatów o wartości 952 mln zł. W analogicznym miesiącu 2015 r. zrealizowano 139,5 tys. transakcji o wartości 648,8 mln zł.

KIR jest kluczowym elementem infrastruktury polskiego sektora bankowego. Odpowiada za bezpieczny i prawidłowy przebieg rozliczeń pomiędzy bankami oraz za niezawodną wymianę informacji w tym obszarze.

Agnieszka Morawiecka

(ISBnews)