Elektrociepłownia należy do spółki Tameh Polska, w której po połowie udziałów posiadają ArcelorMittal oraz Grupa Tauron. Ma charakter przemysłowy, co oznacza, że wykorzystuje gazy hutnicze – wielkopiecowy i koksowniczy - powstałe w procesie produkcyjnym huty. Wytworzoną energię elektryczną i inne media, takie jak dmuch wielkopiecowy, sprężone powietrze, ciepło i parę technologiczną przeznacza wyłącznie na potrzeby huty.

„Założeniem modernizacji jest uczynienie z elektrociepłowni jednego z najnowocześniejszych i wzorcowych zakładów tego typu w Europie” - zaznaczył w piątek Andrzej Curyło, członek zarządu Tameh.

Jak zaznaczyli przedstawiciele spółki, celem modernizacji jest spełnienie nowych wymogów środowiskowych wynikających z unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (Industrial Emissions Directive - IED), które zakład musi wypełnić w 2018 r. Zakład spełni również wyśrubowane wymagania BAT (Najlepszych Dostępnych Technik).

Inwestycja pozwoli także na zwiększenie sprawności elektrociepłowni - sprawność kotłów poprawi się o 10 proc., a wytwarzania energii elektrycznej o ponad 10 proc.

Reklama

Wartość projektu przekracza 310 mln zł. Będzie on finansowany z kredytu udzielonego przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Kompleksowa modernizacja umożliwi znaczące ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza: pyłu o 90 proc., tlenków azotu o 83 proc., dwutlenku siarki o 80 proc., tlenku węgla o 40 proc. oraz dwutlenku węgla o 20 proc.

Zakres modernizacji obejmuje budowę dwóch nowych kotłów gazowych oraz przystosowanie istniejącego kotła węglowego nr 8 do spalania paliw gazowych, tj. gazu wielkopiecowego, gazu koksowniczego oraz gazu ziemnego. Powstanie też nowy turbogenerator o mocy znamionowej 55 MWe (megawatów elektrycznych) i instalacja doprowadzenia gazu ziemnego oraz podłączeń gazu koksowniczego i wielkopiecowego. Zmodernizowany zostanie także układ wody chłodzącej.

Krakowska elektrociepłownia należy do spółki Tameh - joint venture spółek z Grupy ArcelorMittal i Grupy Tauron, którego głównym celem biznesowym jest długoterminowa i międzynarodowa współpraca firm dot. energetyki przemysłowej, rozwoju aktywów energetycznych oraz zapewnienie dostaw mediów (m.in. energii elektrycznej, ciepła, dmuchu wielkopiecowego i sprężonego powietrza) dla zakładów ArcelorMittal oraz innych odbiorców.

Do Tameh Polska należą trzy elektrociepłownie: Blachownia w Kędzierzynie Koźlu, w Dąbrowie Górniczej oraz w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland. Spółka zatrudnia około 750 pracowników. (PAP)