Budowa multimodalnego, podziemnego dworca Łódź Fabryczna – największa tego typu inwestycja w Polsce, łącząca kolej, komunikację autobusową, miejską i ruch samochodowy – trwała pięć lat. Jej wartość to 1,75 mld zł brutto. W piątek zakończył się etap testów i odbioru technicznego obiektu.

O udzieleniu przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego pozwoleń na użytkowanie "tunelu kolejowego wraz z drogą kolejową i sieciami oraz budynku dworca Łódź Fabryczna wraz z podziemną stacją i niezbędną infrastrukturą kolejową, wielostanowiskowym przystankiem dla autobusów dalekobieżnych i regionalnych, podziemnym parkingiem samochodów osobowych, sieciami i instalacjami wewnętrznymi oraz zjazdami z dróg publicznych i zewnętrznych," poinformowało w piątek biuro prasowe wojewody łódzkiego.

Według urzędników wydany dokument potwierdza, że obiekty i roboty budowlane wykonane zostały zgodnie z warunkami decyzji o pozwoleniu na budowę wydanymi dla tej inwestycji przez wojewodę łódzkiego.

Również w piątek na dworzec Łódź Fabryczna dotarł pociąg techniczny, który w 65 minut pokonał trasę z Warszawy Wschodniej. Wcześniej wjazd na nową stację przetestowano w ramach ponad 60 jazd zrealizowanych przez przewoźników, którzy będą korzystać z dworca – PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

"To wyjątkowa inwestycja i jestem bardzo zadowolony z efektu prac. Dziękuję wszystkim, którzy mieli udział w tym ogromnym przedsięwzięciu, za ich zaangażowanie i pracę w realizacji budowy dworca" - podkreślił wiceminister infrastruktury i budownictwo Andrzej Bittel, który wraz z przedstawicielami PKP PLK oraz wykonawców inwestycji podróżował pociągiem ze stolicy.

Pierwszym składem, który – w ramach regularnych połączeń – wjedzie na perony nowego dworca o godz. 5.30 w niedzielę, będzie pociąg ze Skierniewic. Siedem minut wcześniej na stacji Łódź Widzew wsiądzie do niego prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz łodzianie, którzy m.in. poprzez media społecznościowe wyrażają duże zainteresowanie wydarzeniem.

Podróżni wysiądą na peronach znajdujących się 16 m pod ziemią; do każdego z nich dociera światło słoneczne, co jest możliwe dzięki szklanym panelom zamontowanym na dachu. Kasy i poczekalnie znajdują się na poziomie 8 m pod ziemią.

Na uroczystość otwarcia dworca przygotowano w Łodzi wiele atrakcji. Już od rana na zwiedzających czekać będzie znajdujący się w pobliżu Fabrycznej zrewitalizowany kompleks dawnej elektrociepłowni EC1 – Miasto Kultury, w którym będzie można obejrzeć pokaz w najnowocześniejszym w kraju planetarium, czy poznać obiekty powstającego właśnie Centrum Nauki i Techniki.

Od godz. 10 uruchomione zostaną przejazdy trambusem – od dworca przez EC1 na jarmark świąteczny przy ul. Piotrkowskiej. Łodzianie będą też mogli odbyć wycieczkę autobusową po Nowym Centrum Łodzi. Na ul. Traugutta, naprzeciwko dworca, pojawi się artystycznie odnowiona zabytkowa lokomotywa.

Jak informuje PKP PLK, według nowego rozkładu od niedzieli przez nowy dworzec kursować będzie średnio 128 pociągów, w tym 36 PKP Intercity, 36 ŁKA i 56 Przewozów Regionalnych. Obiekt jest w stanie obsłużyć ok. 150 pociągów dziennie.

Kontynuacją projektu udrożnienia łódzkiego węzła kolejowego ma być budowa tunelu średnicowego, łączącego Łódź Fabryczną z dworcem Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec. Jego szacowany koszt to 2 mld zł brutto; PKP PLK ogłosiło niedawno przetarg na realizację tej inwestycji.