"Polacy trzymają się razem i to bardzo mocno. Bardzo silnie integrują się ze sobą, do tego stopnia, że możemy się porozumieć tutaj swobodnie w języku polskim również" - podkreśla Skawińska. W Nowym Jorku widoczne są polskie sklepy, szkoły, można pójść do kościoła na mszę w ojczystym języku. Polonia może czytać polską prasę czy książki, dostępne w publicznej bibliotece.

"Na Rockway (PAP - ulica Rockway Beach w dzielnicy Queens) jest półka z polskimi książkami" - mówi Jolanta Perzanowska. Podkreśla, że polskie produkty dostępne są nie tylko w słynnej, polskiej dzielnicy, na Greenpoincie.

"W tym momencie tutaj, w Nowym Jorku, mam wrażenie, że częściej mam możliwość powiedzenia +Dzień dobry+ do kogoś, aniżeli +Hi+ po angielsku" - dodaje.

Polonia nowojorska dba także o to, by młodsze pokolenie czuło więź z rodzinnym krajem. "Mamy wielką potrzebę, żeby ta tradycja i kultura była kontynuowana. I przelewamy tę potrzebę, ten sens na nasze dzieci" - mówi nauczycielka w polskiej szkole w Nowym Jorku Monika Wroblewski.