„Dekretem nr 446 prezydent zaakceptował projekt umowy międzynarodowej dotyczącej udziału białoruskich oddziałów sił specjalnych w operacjach antyterrorystycznych przeprowadzanych na terytorium Rosji” – informuje w poniedziałek agencja informacyjna Interfax-Zachód, powołując się na treść dokumentu opublikowanego na oficjalnym portalu prawnym Białorusi.

Ze strony internetowej wynika, że dekret został podpisany 6 grudnia, a opublikowany - 8 grudnia.

Oprócz zatwierdzenia projektu umowy z Rosją, którego treść nie została opublikowana, dekret „upoważnia Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi (KGB) do prowadzenia rozmów w sprawie projektu porozumienia; zezwala, gdy jest to konieczne, na wnoszenie zmian i uzupełnień, niemających zasadniczego charakteru; upoważnia do podpisania porozumienia w przypadku osiągnięciu porozumienia w ramach zaakceptowanego projektu”.

Niezależny portal Svaboda.org cytuje eksperta ds. wojskowości Alaksandra Alesina, który twierdzi, że porozumienie może zezwalać także na udział rosyjskich sił specjalnych w operacjach prowadzonych na terytorium Białorusi.

„W zasadzie taka możliwość (użycia sił specjalnych na terytorium drugiego kraju - PAP) już istnieje na podstawie porozumień w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB), (...) zapewne uznano, że to nie wystarczy” – ocenił Alesin.

Jego zdaniem nowa umowa pozwoli na lepszą koordynację między białoruskim KGB i rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) w walce z terroryzmem.

„Nie sądzę, by nasze służby znalazły się w efekcie pod kontrolą Rosjan, ale myślę, że współpraca się zacieśni, a służby specjalne obu krajów będą bardziej zależne od siebie” – stwierdził ekspert dodając, że „możliwości techniczne i informacyjne” białoruskich służb mogą się dzięki takiej współpracy poprawić.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)