Oznacza to, że w ciągu ostatnich 2 lat wydali oni łącznie na świąteczne wyjazdy ok. 8 mld zł. Według LOT Travel wyjazdy świąteczne coraz częściej mają charakter "wakacyjny", nastawiony nie tylko na świętowanie w gronie rodziny, ale też wypoczynek.

Większość wyjeżdżających (80%) spędza święta na terenie Polski. Według badania, co piąty wyjazd to podróż zagraniczna - głównie do krajów europejskich. Osoby wyjeżdżające za granicę najchętniej wybierają Niemcy, Włochy lub Hiszpanię (razem 41%). Wśród wyjazdów zagranicznych dla ok. 7% celem są kraje w Azji lub Ameryce.

"Raport wyraźnie pokazuje, że świąteczny wyjazd to nie tylko wizyta u rodziny powrót do rodzinnego miasta na wigilijne spotkanie w towarzystwie najbliższych. Duża część Polaków traktuje ten okres jako doskonałą okazję do wyjazdu turystycznego na kilka dni. Wyniki badania potwierdzają wzrost zainteresowania Polaków ofertą wypoczynku w okresie Świąt Bożego Narodzenia, który obserwujemy od kilku sezonów. Jestem przekonany, że liczba wyjeżdżających będzie w najbliższych latach systematycznie rosła" - powiedział prezes LOT Travel Michał Leman, podczas konferencji prasowej.

Co ciekawe, podróżujący równie często wyjeżdżają do rodziny (48%), jak i korzystają z płatnych noclegów (52%).

Świąteczny wyjazd dla 48% badanych trwa 3 dni (same święta - do 3 noclegów), dla 42% - od 3 do 10 dni, a dla 5% trwa od Wigilii do Święta Trzech Króli.

Znakomita większość wyjeżdżających zorganizowało swój wyjazd samodzielnie (80%) - taki sposób organizacji wyjazdu preferują przede wszystkim osoby między 23. a 40-tym rokiem życia. Średni koszt wyjazdu planowanego samodzielnie to blisko 1 100 zł na osobę, zaś w przypadku wyjazdów organizowanych za pośrednictwem biura podróży to ok. 3 200 zł.

Z badania wynika też, że 29% Polaków nie wyjeżdżała w ciągu ostatnich 2 lat na święta, ale nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości. Najmniejszy odsetek - 24% - nie wyjeżdżała i nie planuje takiej aktywności w przyszłości.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Kantar TNS Polska wśród osób w wieku 23-59 lat, korzystających z internetu, na próbie 1 323 Polaków.

LOT Travel to biuro podróży, które organizuje i zarządza podróżami klientów korporacyjnych i indywidualnych.

>>> Polecamy: Iran kupuje od Boeinga 80 samolotów pasażerskich