Jak poinformowała PAP Katarzyna Cyran, specjalistka ds. rekrutacji w Shell Business Operations Kraków, jest to jeden z trzech największych tego typu ośrodków Shella na świecie. Krakowski tworzy zespół ok. 2,5 tys. pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie i wspieranie globalnych operacji biznesowych firmy z zakresu m.in.: finansów, księgowości, zaopatrzenia, zakupów, HR czy obsługi klienta.

„Ze względu na coraz większy zakres i poziom skomplikowania zadań wymagających wysokiej klasy specjalistów prowadzimy rekrutację obejmującą już nie tylko Kraków, ale też całą Polskę i region Europy Centralnej” - zaznaczyła.

Według przekazanych informacji spośród 2,5 tys. pracowników zatrudnionych w Krakowie ok. 10 proc. stanowią obcokrajowcy 30 narodowości. Ośrodek pracuje w 17 językach, w tym mało popularnych w Polsce, jak: niderlandzki, turecki czy węgierski.

Iwona Piórkowska, dyrektor działu zakupów w Shell Business Operations Kraków poinformowała PAP, że to ten powstały w 2007 r. dział w tym roku charakteryzował się największą dynamiką rozwoju. Obecnie otwarte są w nim rekrutacje na 150 stanowisk, głównie dla doświadczonych specjalistów.

Reklama

Według przedstawionych danych koncern wydaje rocznie na zakupy materiałów i urządzeń niezbędnych do produkcji petrochemicznej ok. 55 mld dol., z czego około 2 mld dol. są rozdysponowywane przez krakowskie centrum.

Specjaliści w krakowskim dziale zakupów zajmują się pełnym procesem negocjacji, kontaktów i zamówień realizowanych przez koncern u dostawców lokalnych, jak i globalnych. Odpowiadają za zakupy w ponad 10 kategoriach, w tym chemikaliów na potrzeby rafinerii np. w Stanach Zjednoczonych czy Niemczech.

Jak poinformował Maciej Wituszyński, menedżer ds. rekrutacji w Shell Business Operations Kraków, w tym roku placówka przejęła nowe zadania w ramach koncernu, co wiązało się z zapotrzebowaniem na specjalistów z różnych dziedzin.

Ponad 50 pracowników zatrudnia dział zajmujący się organizacją dostaw ponad 3,5 tys. rodzajów materiałów do fabryk Shell w całym regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Powstał też zespół odpowiedzialny za tworzenie i prowadzenie strategii komunikacyjnych dla całej grupy Shell, gdzie zatrudniani są specjaliści z zakresu PR, marketingu, a także dziennikarze. Nowym działem, który właśnie rozpoczął rekrutację jest dział prawny.

Według Katarzyny Cyran najwięcej przyjęć cały czas jest do działu finansów, który dysponuje największym zespołem w Shell Business Operations Kraków, stanowiąc blisko połowę całej kadry. W tym roku przyjęto tam 350 osób.

Jak podkreślają przedstawiciele SBO, cały czas zwiększa się zakres i poziom skomplikowania zadań, jakimi zajmują się pracownicy w Krakowie. Według nich krakowskie centrum zaczynało od obsługi podstawowych procesów biznesowych, by po 10 latach stać się jednym z trzech największych i najważniejszych tego typu ośrodków koncernu Shell na świecie.

Według organizacji ABSL, zrzeszającej najważniejszymi inwestorami branży usług dla biznesu, największym ośrodkiem w Polsce skupiającym inwestorów z sektora jest Kraków. Przewidują oni, że tendencja ta utrzyma się także w następnych latach. Listopadowy raport opublikowany przez stowarzyszenie ASPIRE, zrzeszające największe firmy sektora IT/SSC/BPO, prognozuje, że w Krakowie w ciągu tego roku branża zwiększyła zatrudnienie o 21 proc., czyli o 10,5 tys. pracowników. Na początku tego roku zatrudnienie w tym sektorze przekroczyło 50 tys. osób.

Wysoką pozycję Krakowa w sektorze outsourcingu potwierdzają także coroczne zestawienia "Tholons Top 100 Outsourcing Destinations". W ostatnim rankingu ze stycznia 2016 r. stolica Małopolski utrzymała 9. miejsce wśród najatrakcyjniejszych miast na świecie dla tego typu inwestycji. Kraków zajmuje też najwyższą pozycję wśród europejskich miast. (PAP)