Fachowcy od wdrażania systemów SAP w przedsiębiorstwach nie martwią się o zawodową przyszłość, a ich zarobki znacznie przekraczają średnią krajową. Według firmy badawczej Allied Market Research, globalny rynek rozwiązań SAP ma rosnąć w tempie przekraczającym 7 proc. rocznie i do 2020 r. osiągnąć wartość blisko 42 mld dol. Wdrażanie tego oprogramowania, wspierającego funkcjonowanie przedsiębiorstw, nie jest już niszową usługą. Wraz z dynamicznym wzrostem tej gałęzi informatyki rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od wprowadzania SAP w firmach. Na rynku wciąż brakuje ekspertów, tymczasem oferty pracy mnożą się, szczególnie w Polsce.

Boom na usługi SAP

– W naszym kraju usługi SAP rozwijają się dwa razy szybciej niż gdziekolwiek na świecie. Podczas gdy globalnie wzrost liczby wdrażanych projektów SAP wynosi około 5 proc., u nas jest to aż 10 proc. Ta branża nie boi się spowolnienia – twierdzi Jacek Borek, dyrektor zarządzający Accenture Technology w Polsce. To największa firma wdrażająca SAP w kraju, ma też jeden z największych na świecie zespołów wyspecjalizowanych w tej dziedzinie (zatrudnia ponad 46 tys. konsultantów). Zdaniem Jacka Borka, Polska jest dziś kluczowym rynkiem, a wraz z zapotrzebowaniem na usługi SAP, zwiększy się liczba etatów dla specjalistów w tej dziedzinie.

SAP do niedawna kojarzył się głównie z finansami i księgowością. Dziś systemy te są obecne niemal we wszystkich branżach – od przemysłu, przez handel i usługi, po aeronautykę i obronność. Każdy, kto potrafi je wdrażać, szybko znajduje pracę w firmach IT lub konsultingu. – Kiedy w Polsce powstaje kolejna fabryka samochodów, to tam będą potrzebni nie tylko monterzy, ale też specjaliści, którzy wdrożą informatyczny system zarządzania procesami i planowaniem – zauważa Jacek Borek.

>>> Czytaj też: Mapa wynagrodzeń w Polsce: dysproporcje maleją, ale nadal są bardzo duże

Jak zdobyć taką pracę?

Od kandydatów na specjalistów SAP wymaga się nie tylko znajomości technologii internetowych i języków programowania, ale również procesów biznesowych. Konsultantami SAP często zostają osoby, które mają za sobą pracę w różnych branżach biznesu lub w sektorze IT. Wkroczenie na ekspercką ścieżkę zaczyna się zazwyczaj od stanowiska analityka, bezpośrednio po studiach lub w trakcie ostatnich lat. Łatwiej mają ci, którzy zetknęli się wcześniej z SAP np. jako zaawansowanie użytkownicy. Wtedy można liczyć na wyższe zarobki i ambitniejsze zadania, natomiast jest to spora zmiana w stylu pracy.

Doświadczeni konsultanci SAP zarabiają zdecydowanie powyżej średniej krajowej. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana ich zarobków wynosi 8318 zł, a w grupie 25 proc. najlepiej opłacanych specjalistów wynagrodzenia przekraczają 11800 zł. – Tu potrzebny jest wysoki poziom umiejętności i fachowa wiedza. Jeśli jednak ktoś jest w tej dziedzinie ekspertem, na pensję narzekać nie będzie – mówi Jacek Borek. Polski zespół SAP w Accenture liczy ponad 170 osób. W ciągu najbliższych miesięcy firma chce zwiększyć tę liczbę o 30 proc. Ma to związek z coraz większą liczbą dużych projektów, które są do zrealizowania – zarówno nad Wisłą, jak i na rynkach globalnych.

Nawet 23 tys. zł miesięcznie

Z tegorocznej edycji raportu płacowego firmy Hays wynika, że stawki wynagrodzeń dla specjalistów SAP mogą być jeszcze wyższe. Według danych Hays, konsultant SAP może zarobić od 14 tys. zł do 23 tys. zł brutto miesięcznie (najczęściej 17 tys. zł), a analityk biznesowy SAP – od 13 tys. zł do 16 tys. zł (średnia to 14,5 tys. zł). To jedne z najwyższych zarobków w branży IT.

Specjaliści SAP mogą liczyć na wysokie zarobki nie tylko w Polsce. Według serwisu rekrutacyjnego Glassdoor, firma SAP znalazła w tym roku na pierwszym miejscu w rankingu pracodawców oferujących najwyższe wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii. Średnie roczne zarobki w tej niemieckiej firmie łącznie z premiami to 90 tys. funtów.

Jedno z największych wdrożeń SAP w Polsce kończy np. PGE Polska Grupa Energetyczna. Chodziło o ujednolicenie architektury informatycznej ogólnokrajowej spółki, w której w pewnym momencie działało nawet 300 różnych, lokalnie wykorzystywanych aplikacji. Łącznie prace objęły osiem spółek i 40 oddziałów, a z systemu korzysta ponad dziś 8500 użytkowników. Co znamienne, system SAP jest elastyczny i cały czas się rozwija. Na przykład PKO Bank Polski wykorzystuje go m.in. do zarządzania pracą działu kard i zasobów ludzkich. – Ścieżka kariery konsultanta SAP jest tyleż wymagająca, co różnorodna. To ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji, ciągły rozwój. A jako że branża rośnie wykładniczo, pracy na pewno nie zabraknie – podsumowuje Jacek Borek.

Cały sektor IT to dziś jedna z najbardziej perspektywicznych branż. Choć zatrudnienie informatyków rośnie bardzo szybko, na rynku wciąż jest zbyt mało takich specjalistów. Według prognoz Komisji Europejskiej, do 2020 roku w Unii Europejskiej będzie brakować ok. 800 tys. specjalistów IT.

>>> Czytaj też: Zapłaćcie ludziom więcej. Pracodawcy cięli pensje, a teraz narzekają

Czym jest SAP?

SAP to nie tylko systemy ERP (enterprise resource planning, czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa). To rozwiązania technologiczne, które usprawniają działania organizacji na wielu płaszczyznach. Pomagają nie tylko w kwestiach finansowych i zasobowych (ERP), ale również w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących całej firmy. Platforma SAP HANA przyspiesza kluczowe procesy dla przedsiębiorstw, tj. zamykanie okresów czy planowanie i raportowanie. Z kolei SAP CRM pomaga zwiększać zaangażowanie klientów i zapewniać spersonalizowaną obsługę we wszystkich kanałach. Proste wyszukiwanie, komunikowanie się oraz współpracę z partnerami biznesowymi umożliwia SAP Ariba. SAP to również wiele rozwiązań analitycznych, które pozwalają wykorzystywać dane biznesowe do opisywania, prognozowania i poprawiania wyników przedsiębiorstw oraz pomagają obrać skuteczniejszy kierunek rozwoju firmy.