Aktywiści wcześnie rano przykuli się kajdankami do ciężkich beczek wzdłuż głównego wejścia do budynku. Co najmniej dwóch innych działaczy zamknęło się w dużym pojemniku ustawionym na podjeździe.

EDF poprosił setki pracowników, by nie przychodzili do pracy, dopóki policja nie upora się z protestem. Francuski koncern zapowiedział, że złoży skargę na Greenpeace z powodu utrudnień.

Uczestnicząca w proteście przedstawicielka Greenpeace'u Cyrille Cormier wskazała w rozmowie z agencją AP, że "w 30 na 58 reaktorów atomowych (zarządzanych przez) EDF stwierdzono poważnie nieprawidłowości w zbiornikach lub generatorach pary".

We wtorek dziennik "Wall Street Journal" napisał, że inspektorzy z USA, Chin i czterech innych krajów wszczęli dochodzenie w sprawie ujawnionych w ostatnim czasie i tuszowanych przez dziesięciolecia błędów w produkowanych przez francuski koncern Areva częściach do elektrowni atomowych.

Podczas inspekcji w fabryce Arevy Le Creusot wykryto m.in., że produkowane tam stalowe komponenty, stosowane w siłowniach atomowych we Francji, zawierały zbyt dużo węgla, przez co były podatniejsze na pękanie, a pracownicy tego zakładu przez kilkadziesiąt lat ukrywali problemy przy produkcji setek elementów sprzedawanych klientom na całym świecie.

Na skutek stwierdzonych nieprawidłowości latem we Francji wyłączono dwa reaktory, a we wrześniu władze nakazały Arevie sprawdzenie ok. 6 tys. dokumentów, dotyczących każdej części do budowy elektrowni atomowych wyprodukowanej w Le Creusot od lat 60. Francuska prokuratura wszczęła w tej sprawie wstępne dochodzenie.

Francja jest ważnym producentem części do siłowni atomowych, a Le Creusot to jeden z kilku zakładów na świecie zdolnych do wyprodukowania ogromnych stalowych komponentów. Eksperci oceniają, że problemy podobne do tych, które stwierdzono w Le Creusot, nie są częste w przemyśle atomowym. (PAP)