"Mamy mocny rynek pracy i prężną gospodarkę" - powiedziała Yellen.

"Większa stymulacja ze strony fiskalnej niekoniecznie jest potrzebna, by z powrotem osiągnąć pełne zatrudnienie" - dodała.

Powiedziała, że niektórzy członkowie Fed wzięli pod uwagę w swoich projekcjach makroekonomicznych proponowane przez Trumpa zmiany w polityce fiskalnej.

Yellen nie chciała "spekulować", jak Fed zareaguje na zmiany w polityce fiskalnej. Dodała, że nie można teraz tego przewidzieć.

Odnosząc się do postulatów Donalda Trumpa z kampanii wyborczej Yellen oceniła, iż zmiany podatków mogą zwiększyć wydajność pracy i inwestycje.

Yellen poinformowała, iż pracownicy Fed byli w kontakcie z otoczeniem Donalda Trumpa po wyborach.

"Nie miałam kontaktu z otoczeniem Trumpa poza tymi kontaktami" - dodała.

W ocenie Yellen, inflacja jeszcze bardziej zbliżyła się do długoterminowego celu Fed. Yellen zaznaczyła, iż chce by inflacja wzrosła do 2-proc. celu w zakładanym przez Fed terminie.

"Oczekiwania inflacyjne pozostają całkiem dobrze zakotwiczone" - dodała.

Yellen pokreśliła zaufanie jakie Fed ma do gospodarki USA, jednak zaznaczyła, że wzrost gospodarczy uzasadnia tylko stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej, ponieważ utrzymują się czynniki niepewności dla jego perspektyw.

Podkreśliła, iż polityka monetarna nie znajduje się na z góry upatrzonym kursie.

Dodała, iż zmiany w "wykresie kropkowym" (dot-plot, mediana przewidywań co do poziomu stóp na koniec poszczególnych lat) są "bardzo niewielkie" względem poprzedniej, wrześniowej prognozy.

Podczas konferencji Yellen powiedziała, iż nie podjęła jeszcze decyzji co do swojej przyszłości po wygaśnięciu jej 4-letniej kadencji na fotelu prezes Rezerwy Federalnej w 2018 r.

"Zdaję sobie sprawę, że istnieje możliwość zarówno powołania mnie, jak i niepowołania na kolejną kadencję" - dodała.

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę jednogłośną decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej funduszy federalnych do 0,50-0,75 proc. z 0,25-0,50 proc. Członkowie Fed spodziewają się trzech podwyżek stóp zarówno w 2017 r., o jedną więcej niż oczekiwano we wrześniu. W 2018 r. Fed spodziewa się również trzech podwyżek, bez zmian względem poprzednich projekcji.

Fed w komunikacie, tak jak to czynił po poprzednich posiedzeniach, stwierdził, że oczekuje, iż „warunki w gospodarce będą rozwijały się w kierunku, który uzasadnia tylko stopniowe podwyżki stóp procentowych”.

Mediana przewidywań członków Fed co do podwyżek stóp do końca 2017 r. wzrosła do 1,375 proc. z 1,125 proc. we wrześniu i sugeruje trzy podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku.

Mediana przewidywań względem podwyżek stóp na koniec 2018 r. wzrosła do 2,125 z 1,875 proc., co oznacza, że członkowie Fed oczekują trzech podwyżek stóp w 2018 r., tyle samo co we wrześniowej projekcji.

Najbliższe posiedzenie Fed zaplanowane jest na 31 stycznia - 1 lutego 2017 r.

Ostatnia podwyżka stopy funduszy federalnych miała miejsce w grudniu 2015 r. Fed utrzymywał stopę procentową na poziomie 0,0-0,25 proc. od grudnia 2008 r. do grudnia 2015 r.