W ostatnich latach do Bośni i Hercegowiny zaczęli napływać arabscy inwestorzy, którzy budują kompleksy mieszkalne i turystyczne, przyciągani niskimi cenami i zaletami klimatycznymi w kraju, w którym połowę mieszkańców stanowią Muzułmanie (Bośniacy wyznający islam).

W ciągu ostatnich trzech miesięcy urzędnicy przeprowadził inspekcje w blisko 700 firmach i 16 kurortach należących do obywateli krajów Zatoki Perskiej, Libii, Rosji i Ukrainy.

Okazało się, że około 500 z tych firm, do których należy ponad 600 nieruchomości mieszkalnych i biznesowych, zostało zarejestrowanych pod fałszywymi adresami i w ogóle nie ma personelu - podał urząd.

Wielu z właścicieli nieruchomości zarejestrowało najpierw swoje firmy jako spółki handlu nieruchomościami, za opłatą w wys. 2 tys. marek bośniackich (ok. 1 tysiąca dolarów), aby kupić lub zbudować wartą kilkaset tysięcy inwestycję na wynajem dla turystów, a następnie nie wypełniło deklaracji podatkowych.

Część właścicieli mieszka nielegalnie w BiH, część w ogóle nie zarejestrowała się po przyjeździe, część złamała przepisy wizowe, a inni - związane z zezwoleniem na pracę - podał urząd.

Jak dodało źródło w urzędzie ds. cudzoziemców, ponad 300 osób zostanie poproszonych o dobrowolny wyjazd z BiH lub zostaną wydalone bez prawa powrotu przez rok do pięciu.

Szczegóły zostaną przekazane władzom skarbowym i policji.(PAP)