Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,60 proc. do 19.792,5 pkt., S&P 500 zniżkował o 0,81 proc. do 2.253,3 pkt., zaś Nasdaq Comp. poszedł w dół o 0,50 proc. do 5.436,7 pkt.

Dla DJI była to pierwsza spadkowa sesja po siedmiu dniach nieprzerwanych wzrostów, które wyniosły indeks na historyczne szczyty, o 90 pkt. poniżej psychologicznego poziomu 20.000 pkt.

W środę na spadki na DJI najmocniej wpływały notowania United Health, zaś wzrostom przewodził Goldman Sachs. Wśród spółek z indeksu S&P 500 najgorzej radził sobie sektor nieruchomości, zaś rósł jedynie segment technologiczny.

Amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o podniesieniu głównej stopy procentowej funduszy federalnych do 0,50-0,75 proc. z 0,25-0,50 proc., zgodnie z oczekiwaniami rynku. Inwestorów zaskoczyły jednak jastrzębie prognozy członków Fed, którzy spodziewają się trzech podwyżek stóp w 2017 r., o jedną więcej niż deklarowali we wrześniu. W 2018 r. Fed spodziewa się również trzech podwyżek.

Na konferencji po posiedzeniu prezes Fed Janet Yellen zaznaczyła, że podwyżka stóp jest wyrazem zaufania bankierów centralnych do amerykańskiej gospodarki. Podkreśliła jednak, że tempo wzrostu pozwala jedynie na stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej, gdyż utrzymują się czynniki niepewności dla jego perspektyw.

"Nikt nie spodziewał się trzeciej podwyżki w prognozach banku centralnego na 2017 r. Nie było danych, które by to uzasadniały" - ocenił Tom Siomades, szef Hartford Funds Investment Consulting Group.

Yellen poinformowała w trakcie konferencji, że plany Donalda Trumpa dotyczące zmian w polityce fiskalnej, w tym stosowania stymulacji w postaci wydatków rządowych, wpłynęły na prognozy członków Fed.

"Jeśli stymulacja fiskalna będzie duża, to niemal na pewno wywoła ona presję inflacyjną, którą Fed będzie musiał zwalczać podwyżkami stóp proc. Daleko jednak do jasności, jak duży ma być program stymulacyjny i jaki będzie jego wpływ. Fed wie tak samo mało, jak inni" - uważa Luke Bartholomew, zarządzający w Aberdeen Asset Management.

Po decyzji Fed umacniał się dolar. Kurs EUR/USD spadł o0,9 proc. do 1,053, zaś USD/JPY wzrósł o 1,7 proc. do 117,1, najwyżej od lutego.

Blisko 4 proc. zniżkowała ropa naftowa. Baryłka Brent kosztuje ok. 53,8 USD, a WTI ok. 50,9 USD.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,8 proc., po tym jak wtorkową sesję zakończył na najwyższym w tym roku poziomie. Niemiecki DAX zniżkował o 0,4 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 0,7 proc., brytyjski FTSE 100 stracił 0,3 proc.

FED PODNIÓSŁ STOPY PROC., SPODZIEWA SIĘ TRZECH PODWYŻEK W 2017 R.

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła jednogłośną decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej funduszy federalnych do 0,50-0,75 proc. z 0,25-0,50 proc. Członkowie Fed spodziewają się trzech podwyżek stóp zarówno w 2017 r., o jedną więcej niż oczekiwano we wrześniu. W 2018 r. Fed spodziewa się również trzech podwyżek.

FOMC oczekuje, iż wraz ze stopniowym dopasowywaniem polityki monetarnej, aktywność w gospodarce będzie wzrastać w umiarkowanym tempie, a sytuacja na rynku pracy jeszcze nieco się polepszy. Fed podtrzymał oczekiwanie, że „warunki w gospodarce będą rozwijały się w kierunku, który uzasadnia tylko stopniowe podwyżki stóp procentowych”.

Fed nie odniósł się w komunikacie do ewentualnego terminu kolejnej podwyżki.

Mediana przewidywań członków Fed co do podwyżek stóp do końca 2017 r. wzrosła do 1,375 proc. z 1,125 proc. we wrześniu i sugeruje trzy podwyżki stóp procentowych przez Fed w przyszłym roku. Mediana przewidywań względem podwyżek stóp na koniec 2018 r. wzrosła do 2,125 z 1,875 proc., co oznacza, iż członkowie Fed oczekują trzech podwyżek stóp w 2018 r., tyle samo co we wrześniowej projekcji.

Fed podwyższył prognozę wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych na 2016 r. do 1,9 proc. rdr z 1,8 proc. we wrześniu. Wzrosły również prognozy PKB na 2017 r. - o 0,1 pkt. proc. do 2,1 proc. Projekcja PKB USA na 2018 r. pozostała bez zmian na poziomie 2 proc. W 2019 r. Fed oczekuje, iż wzrost gospodarczy w Stanach wyniesie 1,9 proc. wobec 1,8 proc. szacowanych we wrześniu.

FED UFA W GOSPODARKĘ USA - YELLEN

Podwyżka stóp procentowych odzwierciedla zaufanie, jakie Fed posiada względem amerykańskiej gospodarki - powiedziała na konferencji prasowej po posiedzeniu Rezerwy Federalnej jej prezes Janet Yellen.

Dodała, że niektórzy członkowie Fed wzięli pod uwagę w swoich projekcjach makroekonomicznych proponowane przez Trumpa zmiany w polityce fiskalnej. Yellen nie chciała "spekulować", jak Fed zareaguje na zmiany w polityce fiskalnej. Dodała, że nie można teraz tego przewidzieć. Odnosząc się do postulatów Donalda Trumpa z kampanii wyborczej Yellen oceniła, iż zmiany podatków mogą zwiększyć wydajność pracy i inwestycje.

Yellen podkreśliła zaufanie jakie Fed ma do gospodarki USA, jednak zaznaczyła, że wzrost gospodarczy uzasadnia tylko stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej, ponieważ utrzymują się czynniki niepewności dla jego perspektyw. Dodała, że polityka monetarna nie znajduje się na z góry upatrzonym kursie.

WZROST SPRZEDAŻY DETALICZNEJ W USA W XI PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Sprzedaż detaliczna w USA w listopadzie wzrosła o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, analitycy spodziewali się wzrostu o 0,3 proc. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w listopadzie wzrosła o 0,2 proc. mdm, tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,4 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna w USA w październiku wzrosła o 0,6 proc. w ujęciu mdm po korekcie, wobec 0,8 proc. przed korektą. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w październiku wzrosła o 0,6 proc. mdm po korekcie, wobec 0,8 proc. przed korektą.

CENY PRODUKCJI W USA WZROSŁY W XI POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w listopadzie o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,4 proc. mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,1 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,2 proc. Rok do roku wskaźnik PPI w listopadzie wzrósł o 1,3 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,6 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 0,9 proc. i wzrostu o 1,3 proc.

ZAPASY ROPY W USA SPADAJĄ JUŻ OD 4 TYGODNI

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 2,56 mln baryłek, czyli 0,5 proc., do 483,193 mln baryłek. To już 4 tydzień z rzędu spadków tego surowca. Konsensus zakładał, iż w amerykańskich magazynach ubędzie 1,5 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 762 tys. baryłek, czyli 0,5 proc. do 155,9 mln baryłek. Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 497 tys. baryłek, czyli o 0,2 proc., do 230 mln baryłek.

SPADEK ZAPASÓW NIESPRZEDANYCH TOWARÓW W USA W X

Zapasy niesprzedanych towarów w USA w październiku spadły o 0,2 proc. mdm. Analitycy spodziewali się spadku wskaźnika o 0,1 proc. mdm. We wrześniu wskaźnik zapasów wzrósł o 0,1 proc. mdm.

STREFA EURO ZAWIESIŁA ULGI GRECJI W SPŁACANIU ZADŁUŻENIA

Uzgodniony przez eurogrupę na początku grudnia pakiet działań, które miały w krótkim horyzoncie czasowym przynieść ulgę spłacającej kredyty Grecji, został zawieszony - ogłosił w środę rzecznik prasowy eurogrupy. Pakiet przyjęty 5 grudnia nie przewidywał umorzenia żadnych zobowiązań, lecz m.in. wydłużenie terminów spłacania pożyczek, rezygnację kredytodawców z części odsetek, jakie Grecja miała im zapłacić w przyszłym roku, oraz zamianę papierów dłużnych przeznaczonych na dokapitalizowanie banków ze zmienną stopą oprocentowania na instrumenty o stałym oprocentowaniu.

Trzy dni później lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa przywrócił wypłatę 13. emerytury w roku dla emerytów dostających najniższe świadczenia (poniżej 800 euro miesięcznie), co ma kosztować budżet 617 mln euro. Odsunął także podwyżkę podatku VAT na wschodnich wyspach Morza Egejskiego, gdzie przebywa ok. 16 tys. migrantów, "dopóki trwać będzie kryzys uchodźczy". Cipras tłumaczył, że sytuacja budżetowa pozwala na takie prosocjalne działania i nie są one złamaniem porozumienia w sprawie obecnego, trzeciego pakietu pomocowego dla Grecji.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W STREFIE EURO W X W DÓŁ

Produkcja przemysłowa w strefie euro w październiku spadła o 0,1 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,9 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,1 proc., po spadku poprzednio o 0,8 proc. przed korektą. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 0,6 proc. wobec spodziewanego przez analityków wzrostu o 0,8 proc. We IX wzrost produkcji rdr wyniósł 1,3 proc., po korekcie z +1,2 proc. - wynika z danych Eurostatu.

PRODUKCJA PRZEMYSŁU W JAPONII W STAGNACJI W X

Produkcja przemysłowa w Japonii w październiku była bez zmian mdm - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się wzrostu o 0,1 proc. Rdr produkcja przemysłowa spadła o 1,4 proc. - podał resort gospodarki. Tu wstępnie spodziewano się spadku o 1,3 proc.

PROGNOZY BARCLAYS DLA AMERYKAŃSKIEJ GIEŁDY NA 2017 R.

Przeciętny skorygowany zysk na akcję spółek notowanych na indeksie S&P 500 wyniesie w 2017 r. minimum 127 USD - oceniają ekonomiści Barclays. Ich zdaniem, indeks ten wzrośnie w przyszłym roku co najmniej do 2.400 pkt.

W ocenie ekonomistów banku, na wzrost zysków amerykańskich przedsiębiorstw oddziaływać będzie zwiększona dynamika przychodów, która przeważy presję na rentowność ze strony płacowej oraz umacniającego się dolara. Silniejszy dolar negatywnie wpływa na wartość zarobków amerykańskich korporacji pochodzących z zagranicy.

Scenariusz "minimum" nie bierze pod uwagę wprowadzenia przez administrację Donalda Trumpa reformy podatkowej. Jeżeli zostanie ona wcielona w życie, to zyski - wg. prognoz Barclays - wzrosną nawet do 133 USD na akcję. (PAP)