„Domagamy się uwolnienia bezprawnie więzionego dziennikarza R. Suszczenki, zakładnika agresywnej polityki RF (Federacji Rosyjskiej)” – napisała na Twitterze rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji, Mariana Beca.

Obrońca Suszczenki Mark Fejgin poinformował, że w czwartek w Moskwie odbywa się posiedzenie sądu, który ma rozpatrzyć skargę adwokatów dziennikarza na decyzję o jego aresztowaniu do końca stycznia.

47-letni Suszczenko jest stałym korespondentem Ukrinformu we Francji. Rosyjskie władze zatrzymały go podczas urlopu, gdy przyjechał do Moskwy w odwiedziny do bliskich.

Do zatrzymania dziennikarza doszło 30 września. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że jest on funkcjonariuszem ukraińskiego wywiadu wojskowego w stopniu pułkownika i oskarżyła go o szpiegostwo. Suszczenko został wtedy aresztowany na dwa miesiące. W Kijowie zarzuty pod jego adresem uznano za absurdalne.

Ambasador UE na Ukrainie Hugues Mingarelli mówił w październiku, że Unia Europejska nie wierzy w zarzuty stawiane przez Rosję Suszczence. "Potępiamy zatrzymanie w Moskwie korespondenta Ukrinformu Romana Suszczenki, który oskarżany jest o szpiegostwo. Nie wierzymy w te oskarżenia" - powiedział dyplomata.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)