Spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej odbyło się tuż przed rozpoczęciem unijnego szczytu w czwartek w Brukseli. Kwestia migracji będzie jednym z tematów rozmów unijnych przywódców.

Polska, Czechy, Słowacja i Węgry podkreśliły we wspólnym oświadczeniu, że doceniają istotne wysiłki, które podjęła słowacka prezydencja, aby "rozszerzyć konsensus w sprawie stosowania zasad solidarności i odpowiedzialności" w kwestii polityki migracyjnej.

W ocenie V4 poczyniono "znaczny postęp, jeżeli chodzi o osiągnięcie zbieżności poglądów na różne kwestie, w tym na zewnętrzny wymiar migracji i ochronę zewnętrznych granic UE". "Równocześnie niezbędne są dalsze działania, aby osiągnąć konsensus co do wewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej" - zaznaczono. Grupa Wyszehradzka wyraziła gotowość do prac w tym celu.

Tematem czwartkowego szczytu będzie również kwestia umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, której jeszcze nie ratyfikowała Holandia. Odnosząc się do tej sprawy Grupa Wyszehradzka powtórzyła swoje poparcie dla procesu ratyfikacji i podkreśliła "wolę znalezienia rozwiązania, które pozwoli na szybkie zakończenie tego procesu przez wszystkie państwa członkowskie UE".

Reklama

V4 opowiedziała się ponadto za zakończeniem procesu znoszenia obowiązku wizowego dla Ukrainy "bez dalszych opóźnień".

Na szczycie unijni przywódcy chcą przyjąć deklarację wyjaśniającą, czym jest układ stowarzyszeniowy z Ukrainą. Holandia chce, by w deklaracji przywódcy podkreślili m.in., że ratyfikacja umowy nie prowadzi automatycznie do członkostwa Ukrainy w UE. Ma to rozwiać wątpliwości Holendrów i wesprzeć parlament tego kraju w podjęciu decyzji o ratyfikacji.

Unijni przywódcy mają też dyskutować na szczycie o zwiększeniu współpracy Wspólnoty w zakresie bezpieczeństwa. Inicjatywę tę - jak wynika z oświadczenia - wspiera Grupa Wyszehradzka. W tym celu niezbędna jest w ocenie Grupy ścisła współpraca V4 i NATO.

>>> Czytaj też: Ekspert: Kraje V4 nie mają zdolności zablokowania systemu kwotowego