Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy poinformował, że w czwartek linia lotnicza KLM (w dosłownym tłumaczeniu Królewskie Towarzystwo Lotnicze) ogłosiła uruchomienie nowego połączenia lotniczego z Gdańska do Amsterdamu. Do stolicy Holandii będzie można polecieć codziennie począwszy od 15 maja 2017 roku. Wylot do Gdańska został zaplanowany o godzinie 11.45, natomiast powrót do Amsterdamu o godzinie 14.05. Trasę ma obsługiwać samolot tylu Embraer 190, zabierający na pokład sto osób.

Gdańsk znalazł się wśród kilku europejskich miast, z którymi przewoźnik uruchamia połączenia. Oprócz Gdańska do siatki połączeń KLM dołączył: Graz (Austria), Porto (Portugal), Malaga (Hiszpania), Split (Chorwacja), Cagliari i Catania (Włochy).

Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasz Kloskowski nie ma wątpliwości, że „dla lotniska w Gdańsku to najważniejsze wydarzenie bieżącego roku”. „Jesteśmy dumni, że taki przewoźnik lotniczy zaufał nam i potwierdził potencjał naszego regionu” - dodał. Przyznał, że o bezpośrednie połączenie z lotniskiem Schiphol w Amsterdamie Port Lotniczy zabiegał od wielu lat. Jest pewny, że połącznie będzie się cieszyło dużym powodzeniem.

Kloskowski powiedział, że Port Lotniczy w Gdańsku zyskał dodatkowo członka kolejnego aliansu lotniczego – SkyTeam. Wśród jego członków są takie linie jak: Aeroflot, China Airlines czy Delta Air Lines.

W listopadzie 2016 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył 297,8 tys. pasażerów, co stanowi 13,9 proc. wzrost w stosunku do listopada ubiegłego roku. Od początku bieżącego roku w Gdańsku obsłużono już 3,707 mln pasażerów, co oznacza średni wzrost na poziomie 7,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Port liczy, że w tym roku uda się obsłużyć rekordowe 4 mln pasażerów. (PAP)