Fiński dziennik powołuje się na rzecznika resortu spraw zagranicznych Finlandii Aleksi Harkonena. Oświadczył on, że do spotkania mogłoby dojść przy okazji posiedzenia Rady Arktycznej, w której przewodnictwo Finlandia przejmie w maju 2017 r.

Rada Arktyczna to utworzone w 1996 r. w Ottawie forum współpracy ośmiu państw arktycznych: Danii, Finlandii, Islandii, Kanady, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Rosji oraz rdzennych mieszkańców Arktyki (z Kanady, USA, Finlandii i Rosji). Rada przyjmuje obserwatorów z krajów niearktycznych; obecnie 12 krajów ma status obserwatora, w tym Polska.

Pierwotnie Finlandia zamierzała zorganizować w 2019 roku spotkanie Rady Arktycznej na szczeblu ministrów spraw zagranicznych, lecz obecnie jest gotowa podnieść status tego przedsięwzięcia do szczebla szefów państw i rządów oraz przeprowadzić je w przyszłym roku, kiedy to kraj ten będzie obchodził 100-lecie proklamowania niepodległości.

Gdyby udało się takie spotkanie zorganizować, byłby to pierwszy tego rodzaju szczyt w 20-letniej historii organizacji.

Trump, który 20 stycznia formalnie przejmie urząd prezydenta USA, podczas kampanii wyborczej kilkakrotnie wypowiadał się z uznaniem o Putinie.

W wywiadzie dla japońskich mediów przed rozpoczętą w czwartek wizytą w Japonii Putin zadeklarował, że jest gotów w każdej chwili spotkać się z Trumpem, ale że sądzi, iż byłoby lepiej, gdyby ten najpierw sformował swą administrację. (PAP)

mmp/ mal/