Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,6 proc., S&P 500 zwyżkuje o 0,6 proc., Nasdaq Comp idzie w górę o 0,5 proc.

W centrum uwagi rynków na całym świecie znajdują się decyzje oraz projekcje po grudniowym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

W środę Fed podjął jednogłośną decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej funduszy federalnych do 0,50-0,75 proc. z 0,25-0,50 proc. To pierwszy wzrost kosztu pieniądza w USA od roku.

Jednocześnie, w środę po raz pierwszy od czasu wprowadzenia projekcji stóp procentowych, ich ścieżka została zrewidowana w górę. Członkowie Fed spodziewają się trzech podwyżek stóp zarówno w 2017 r., podczas gdy we wrześniu oczekiwali dwóch podwyżek, jak i w 2018 r. i w 2019 r.

Bardziej stroma niż dotychczas ścieżka podwyżek została odczytana przez rynek jako jastrzębi sygnał ze strony Fed. Analitycy są jednak podzieleni w ocenie, czy oczekiwania członków Fed znajdą swoje odzwierciedlenie w decyzjach Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Niektórzy z nich zauważają, iż w grudniu 2015 r. Fed oczekiwał 4 podwyżek w całym 2016 r., a ostatecznie zdecydował się tylko na jeden taki krok.

Druga strona rynku wskazuje z kolei, iż Fed w nowych projekcjach nie wziął pod uwagę oczekiwań co do skutków zapowiadanych przez prezydenta-elekta reform, które zakładają m.in. obniżkę podatków czy zwiększenie wydatków fiskalnych. Reformy te stanowiłyby impuls pro-inflacyjny dla gospodarki amerykańskiej, co mogłoby się przełożyć na bardziej stromą ścieżkę podwyżek w projekcji Fed.

W czwartek na rynek w USA napłynęło wiele danych makro. Najmocniej wyróżniły się indeksy Philadelphia Fed, który wzrósł do najwyższego od początku 2005 r. poziomu, jeżeli nie brać pod uwagę odczytu z listopada 2011 r.

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych NAHB wzrósł do poziomu niewidzianego od lipca 2005 r., a miesięczny wzrost tego indeksu był największy od 20 lat.

Z kolei indeks PMI w amerykańskim przemyśle wskazuje na 7. miesiąc z rzędu ekspansji w tym sektorze.

Wzrostom na Wall Street przewodzą spółki z sektora finansowego, którym sprzyjają rosnące rentowności obligacji skarbowych na światowych rynkach.

Dow Jones Industrial, po środowym odpoczynku, wznowił marsz ku psychologicznej granicy 20.000 pkt.

Do wzrostów na DJI najmocniej przyczyniają się właśnie notowania firm z tego sektora. Ponad 1-proc. wzrosty notują Goldman Sachs, JPMorgan, czy American Express.

Wyraźnie zniżkowały akcje Yahoo. Gigant technologiczny ujawnił kolejną dziurę w zabezpieczeniach swoich systemów, co umożliwiło wyciek danych ponad 1 mld użytkowników.

W górę szły notowania Mondelez International. Na rynku pojawiły się informacje, iż inny producent żywności - Kraft Heinz rozważa przejęcie Mondelez.

Mocno drożały akcje amerykańskich linii lotniczych. United Continental i American Airlines zyskiwały w trakcie sesji nawet 4 proc.

W reakcji na decyzję Fed rosną rentowności długu Stanów Zjednoczonych. Umacnia się z kolei amerykański dolar.

Rentowność 2-letnich papierów USA wzrosła od środy o 10 pb. do 1,27 proc., testując 1,30 proc. i jest najwyższa od 2009 r. Rentowność 5-latek wzrosła w tym czasie o 20 pb do 2,09 proc., co ostatnio było obserwowane w połowie 2009 r. Rentowność 10-letnich obligacji rządu USA przekroczyła w czwartek 2,60 proc., czyli poziomy z 2014 r., w górę o 16 pb względem środy.

Najniżej od stycznia 2003 r. znajduje się kurs EUR/USD. Od ogłoszenia decyzji przez Fed euro straciło do dolara już ponad 2 proc. EUR/USD kwotowany jest po 1,042, choć testował już poziom 1,04.

Do amerykańskiej waluty traci również jen, który osłabił się do USD o 3 proc. od środowego wieczoru. Kurs USD/JPY kieruje się w okolice 118,5. Tym samym jen jest najsłabszy względem dolara od stycznia 2016 r.

Na rynku ropy naftowej niewielkie spadki. Baryłka Brent tanieje do ok. 53,5 USD za baryłkę. Cena WTI spada ok. 1 proc., 3 miesięczny kontrakt na baryłkę amerykańskiego benchmarku kosztuje ok. 50,5 USD. OPEC zamierza kontrolować poziom produkcji członków kartelu - poinformował sekretarz generalny organizacji. Państwa członkowskie mają podać do informacji OPEC dane o poziomie eksportu surowca. Tymczasem Libia planuje uruchomić po dwóch latach przerwy swój największy terminal eksportowy dla ropy.

W Europie przed zamknięciem indeksy podwajają wcześniejsze wzrosty. Euro Stoxx 50 rośnie o 1 proc. Niemiecki DAX zwyżkuje o 0,9 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1 proc., brytyjski FTSE 100 rośnie o 0,7 proc.

Na drugim planie znalazły się w czwartek decyzje banków centralnych w Europie. Bank Anglii oraz Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) pozostawiły bez zmian stopy procentowe. BoE utrzymał ponadto dotychczasowe parametry skupu aktywów z rynku.

Czwartek to również dzień publikacji danych PMI ze strefy euro.

W Niemczech odczyty PMI z usług i przemysłu okazały się niższe od konsensusu. W strefie euro, PMI composite okazał się zgodny z oczekiwaniami.

Na rynku krótkoterminowego długu w strefie euro nie widać spodziewanych przez EBC efektów wprowadzonych w ubiegłym tygodniu regulacji, mających na celu poprawienie płynności na rynku transakcji repo. Rentowność 2-letnich niemieckich papierów spadła do rekordowo niskiego poziomu minus 0,78 proc.

Zyski notuje sektor samochodowy. Liczba nowo zarejestrowanych samochodów w UE wzrosła w listopadzie o 5,8 proc. rdr do 1,15 mln sztuk. Na plusach znajdują się walory m.in. Daimler, Renault, Ferrari, czy Fiat Chrystler.

Nawet 13 proc. pod kreską znajdował się kurs akcji EDF. To największe spadki w historii notowań tej spółki. Francuski dostawca prądu poinformował, iż w 2017 r. jego EBITDA wyniesie 13,7-14,3 mld euro, to co najmniej 1,5 mld euro poniżej rynkowych oczekiwań.

Bez większych zmian pozostają notowania Sky Plc. Kontrolowany przez Ruperta Murdocha 21st Century Fox zgodził się przejąć za 11,7 mld funtów telewizję Sky. Do tej pory amerykańska spółka posiadała 39 proc. udziałów w Sky. Murdoch wykupi pozostałe 61 proc. akcji Sky po 10,75 funtów za papier.

CPI W USA BEZ ZASKOCZEŃ

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w listopadzie wzrosły o 0,2 proc. w ujęciu mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wyniosła 0,2 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wyniesie 0,2 proc. mdm oraz CPI bazowy wyniesie 0,2 proc. mdm.

Rok do roku wskaźnik CPI wyniósł 1,7 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii 2,1 proc. Tutaj analitycy spodziewali się odpowiednio: 1,7 proc. i 2,2 proc.

PMI W AMERYKAŃSKIM PRZEMYŚLE POWYŻEJ 50 PKT OD 7 MIESIĘCY

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 54,2 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano odczytu na poziomie 54,5 pkt. W listopadzie wskaźnik wyniósł 54,1 pkt.

INDEKS NAHB W USA W GRUDNIU POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) wyniósł w grudniu 70 pkt. – poinformowała NAHB w komunikacie. Analitycy oczekiwali indeksu na poziomie 63 punktów. Miesiąc wcześniej wskaźnik znalazł się na poziomie 63 punktów.

"Wyraźny wzrost indeksu można przypisać w znacznym stopniu polepszeniu nastrojów po wyborach w USA, gdyż budowlańcy liczą, iż nowy prezydent spełni obietnice i zrezygnuje z uciążliwych regulacji, które szkodzą małym firmom" - ocenił w komentarzu do danych Ed Brady, prezes NAHB.

SPADEK LICZBY NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA W UBIEGŁYM TYGODNIU

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 4 tys. do 254 tys. z 258 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 255 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,018 mln w tygodniu, który skończył się 3 grudnia - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,003 mln osób.

INDEKS PHILADELPHIA FED PONAD DWUKROTNIE PRZEBIŁ OCZEKIWANIA

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł w grudniu 21,5 pkt. - podał Fed z Filadelfii. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 9,1 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wskazał na plus 7,6 pkt.

INDEKS EMPIRE MANUFACTURING W XII POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork (Empire Manufacturing) wzrósł w grudniu do plus 9,0 pkt. z plus 1,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podała nowojorska Rezerwa Federalna. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 4,0 pkt. Wartość indeksu aktywności wytwórczej powyżej zera wskazuje na rozwój w tym sektorze.

EBC PRZYDZIELIŁ BANKOM W III AUKCJI TLTRO 62,2 MLD EURO

Europejski Bank Centralny (EBC) przydzielił europejskim bankom w ramach trzeciej aukcji drugiej serii TLTRO (ukierunkowane dłuższe operacje refinansujące) pożyczki w kwocie w sumie 62,2 mld euro. Poprzednio, we wrześniu, w ramach TLTRO EBC przydzielił 45,3 mld euro.

W ocenie Frederika Ducrozeta, starszego ekonomisty Pictet Wealth Management, zwiększony popyt na TLTRO sugeruje, że banki posiadają większą pewność, iż będą w stanie prowadzić akcję kredytową na szerszą skalę.

Pożyczki w ramach TLTRO posiadają zerowe oprocentowanie, które może spaść nawet do poziomu stopy depozytowej EBC (obecnie -0,4 proc.), jeżeli banki spełnią kryteria zwiększenia akcji kredytowej dla realnej gospodarki. EBC chce w ten sposób pobudzić inflację w strefie euro. Banki uczestniczące w tych operacjach mogą zaciągać w EBC pożyczki w wysokości do 30 proc. salda kredytów udzielonych firmom i konsumentom.

DECYZJE EBC NADAL NIE WPŁYWAJĄ NA POPRAWĘ SYTUACJI NA RYNKU REPO

Rentowność niemieckich 2-letnich papierów skarbowych spadła w czwartek do rekordowo niskiego poziomu minus 0,78 proc. Popyt na obligacje państw o wysokiej zdolności kredytowej rośnie, gdyż są one w ocenie rynku atrakcyjne jako zastaw w operacjach repo na rynku finansowym. W ubiegłym tygodniu EBC rozszerzył listę instytucji, które mogą brać w zastaw pod operacje repo gotówkę. Ilość gotówki w systemie jako zastaw pod repo nie może przekroczyć 50 mld euro. W ocenie niektórych traderów, cytowanych anonimowo przez agencję Bloomberg, ograniczenie to nie jest wystarczające, by zmniejszyć popyt na papiery o krótszym okresie zapadalności.

W WLK. BRYTANII STOPY I TARGET SKUPU BEZ ZMIAN

Bank centralny Anglii (BoE) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa repo wynosi nadal 0,25 proc. Bank obniżył ją o 25 pkt. bazowych podczas sierpniowego posiedzenia BoE. Wcześniej - na poziomie 0,50 proc. - była od maja 2009 r. Analitycy oczekiwali, że bank w czwartek pozostawi stopy procentowe bez zmian. Bank utrzymał target zakupu aktywów - na poziomie 435 mld funtów, zgodnie z oczekiwaniami. BoE podwyższył go w sierpniu z 375 mld funtów.

BANK CENTRALNY SZWAJCARII POZOSTAWIŁ STOPY PROC. BEZ ZMIAN

Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Bank utrzymał stopę procentową na rekordowo niskim poziomie, minus 0,75 proc. Target dla 3-miesięczego LIBOR wynosi nadal: -1,25 proc. do -0,25 proc. Analitycy oceniali, że bank nie zmieni stóp procentowych. Bank ponownie zapewnił, że pozostanie aktywny na rynku finansowym, jeśli wystąpi taka konieczność.

PMI PRZEMYŚLE W STREFIE EURO LEPSZY OD PMI W USŁUGACH

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, wyniósł w grudniu 54,9 pkt. wobec 53,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 53,7 pkt.

Indeks PMI w sektorze usług strefy euro wyniósł w grudniu 53,1 pkt. wobec 53,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy szacowali wskaźnik na 53,8 pkt.

Indeks PMI composite w strefie euro wyniósł w grudniu 53,9 pkt. wobec 53,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali wartość indeksu na 53,9 pkt.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w gospodarce.

PMI W NIEMIECKIM PRZEMYŚLE I USŁUGACH PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 53,8 pkt. wobec 55,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 54,9 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, wyniósł w grudniu 53,8 pkt. wobec 55,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 54,9 pkt. (PAP)

>>> Polecamy: Gospodarka w najgorszym stanie od 3 lat