Kwieciński z MR liczy na wyraźne przyspieszenie eksportu w 2017 r.Warszawa, 16.12.2016 (ISBnews) - Wzrost eksportu w 2017 r. powinien być "zdecydowanie lepszy" niż oczekiwany na ten rok 1%, poinformował ISBnews wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

"Szansa będzie na zdecydowanie lepszy wynik eksportu w 2017 r. w przyszłym roku niż wzrost na poziomie 1% przewidziany na 12 miesięcy tego roku" - powiedział Kwieciński w rozmowie z ISBnews w kuluarach konferencji Warsaw Economic Hub.

Wskazał, że obecne spowolnienie wzrostu PKB w Polsce jest wynikiem m.in. właśnie pogorszenia koniunktury u naszych partnerów handlowych.

"Nasza gospodarka jest silnie umiędzynarodowiona, nasz eksport w stosunku do PKB to już jest prawie połowa naszej gospodarki. Eksport rósł nam bardzo silnie w ostatnich latach i wierzymy, że będzie dalej rósł, ale bardzo dużo zależy od sytuacji międzynarodowej, szczególnie od naszego zachodniego sąsiada - Niemiec. Obecnie ok. 27% eksportu tam trafia, a ogółem 80% - do UE" - skomentował wiceminister.

Dodał, że celem na najbliższe lata jest szukanie nowych rynków dla polskich firm - w Azji w Afryce czy w obu Amerykach. "Nie dlatego, że chcielibyśmy, aby nasze firmy mniej eksportowały na rynki UE - wprost przeciwnie, chcielibyśmy, żeby dodatkowo nasze firmy wykorzystywały potencjał na innych rynkach" - podsumował Kwieciński.

Kilka dni temu Ministerstwo Rozwoju podało, że według jego prognoz eksport wzrośnie w tym roku o 1% do ok. 181,3 mld euro, zaś import odnotuje spadek o 0,9% do ok. 175,6 mld euro.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał później, że eksport w okresie styczeń-październik 2016 r. wzrósł o 0,8% r/r do 150 870,6 mln euro, zaś import zmniejszył się o 0,8% r/r i wyniósł 146 458,7 mln euro.

Renata Oljasz

(ISBnews)