Prezes kopenhaskiego portu lotniczego Thomas Woldbye zaznaczył, że rozbudowa, na którą zamierza się wydać 20 mld koron duńskich (2,8 mld dolarów), będzie jednym z największych w dziejach Danii projektów budowlanych finansowanych ze źródeł prywatnych. Umożliwi podjęcie obsługi dalszych 17 połączeń dalekiego zasięgu obok 36 już istniejących. W tym celu powierzchnia postojowa dla samolotów w zachodniej części portu zostanie podwojona, sięgając łącznie 190 hektarów i obejmując 124 stanowiska odprawowe zamiast obecnych 78.

"Jeśli nie dokonamy istotnej rozbudowy portu lotniczego, w ciągu kilku lat wyczerpiemy możliwości przyjmowania samolotów" - powiedział Woldbye, występując na konferencji prasowej w towarzystwie między innymi duńskiego ministra do spraw biznesu Briana Mikkelsena.

Kopenhaski port lotniczy zatrudnia obecnie na stałe ponad 16,5 tys. osób, będąc w ten sposób miejscem z największą liczbą pracowników w całej Danii. Po rozbudowie ma ich być o 9 tys. więcej, a ponadto w samej realizacji inwestycji uczestniczyć będzie 12,5 tys. ludzi. (PAP)