Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,04 proc. do 19.843,4 pkt., S&P 500 zniżkował o 0,17 proc. do 2.258,1 pkt., zaś Nasdaq Comp. poszedł w dół o 0,36 proc. do 5.437,2 pkt.

Do spadków DJI najmocniej przyczynił się Caterpillar, zaś UnitedHealth przewodził wzrostom. Wśród spółek z S&P 500 najgorzej radził sobie sektor finansowy, zaś najlepiej spółki użyteczności publicznej.

Inwestorzy wyprzedawali akcje Oracle. W czwartek po zakończeniu sesji spółka podała wyniki za II kw. roku podatkowego. Przychody spółki wyniosły 9 mld USD, bez zmian rdr, wobec 9,12 mld USD konsensusu.

Na Nasdaq zadebiutowały w piątek akcje Trivago, niemieckiej wyszukiwarki hotelowej. W trakcie pierwszych notowań kurs spółki rósł nawet o 10 proc. powyżej ceny z IPO.

Lekko zniżkowały akcje Walt Disney. W weekend odbędzie się premiera kolejnej części "Gwiezdnych Wojen", której producentem jest Disney. Wyniki oglądalności filmu mogą zaważyć na kursie spółki w nadchodzącym tygodniu.

Rynki nadal pozostają pod wpływem środowej decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która po raz pierwszy od roku podwyższyła stopy procentowe.

Rentowność 2- i 5-letnich amerykańskich obligacji w piątek pozostała bez większych zmian, jednak osłabił się dług o dłuższej zapadalności. Rentowność papierów 10-letnich wzrosła o 2 pb, a 30-letnich o 4 pb.

Na rynku walutowym kurs EUR/USD wzrósł o 0,4 proc. do 1,045, a USD/JPY spadł o 0,2 proc. do 117,9.

Ceny ropy naftowej rosną o ponad 2 proc. Baryłka Brent kosztuje 55,3 USD, a WTI 52,1 USD.

Od poszczególnych producentów ropy zaczynają docierać sygnały o wcielaniu w życie porozumienia ograniczającego produkcję surowca. Kuwejt i Arabia Saudyjska powiadomiły odbiorców swojej ropy o obniżce dostaw począwszy od stycznia.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,3 proc. Niemiecki DAX zwyżkował o 0,3 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,3 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskał 0,2 proc.

INCYDENT NA MORZU POŁUDNIOWOCHIŃSKIM

Chiński okręt zajął na wodach międzynarodowych Morza Południowochińskiego podwodnego drona ze statku oceanograficznego należącego do marynarki wojennej USA - podała w piątek Reuters, powołując się na anonimowego przedstawiciela sektora obronności USA. Stany Zjednoczone wystosowały w tej sprawie notę protestacyjną i zażądały zwrotu zajętego drona. Strona chińska potwierdziła otrzymanie noty, ale nie odpowiedziała na nią - powiedział rozmówca Reutersa.

Rozmówca Reutersa oświadczył, że odkąd sięga pamięcią jest to pierwszy tego rodzaju incydent. Podkreślił, że dron "zgodnie z prawem prowadził badania w wodach Morza Południowochińskiego". Dodał, że dron był wyraźnie oznakowany po angielsku jako własność USA, której nie należy wydobywać z wody. Powiedział też, że zajęty przez Chińczyków dron realizował nieobjęty tajemnicą program zbierania danych oceanograficznych, takich jak zasolenie, temperatura i przejrzystość wody.

Chiny roszczą sobie prawa do kluczowych rejonów i wysp na Morzu Południowochińskim, co doprowadziło do sporu z Filipinami, a także z Wietnamem, Malezją, Tajwanem i Brunei. Przez akwen ten prowadzą ważne szlaki żeglugowe; ocenia się, że wartość transportowanych nimi towarów sięga 5 bln dolarów rocznie. W ostatnich latach Chiny rozpoczęły intensywne prace przy sztucznym powiększaniu powierzchni wysp wchodzących w skład spornego archipelagu Spratly, co dodatkowo zaostrzyło sytuację. Waszyngton kwestionuje roszczenia Pekinu do tego akwenu.

NIŻSZE OD OCZEKIWAŃ DANE AMERYKAŃSKIEGO RYNKU NIERUCHOMOŚCI

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w listopadzie i wyniosła 1,09 mln w ujęciu rocznym. W ujęciu mdm liczba ta spadła o 18,7 proc. W październiku wskaźnik wyniósł 1,34 mln po korekcie wobec 1,323 mln przed korektą. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,230 mln.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, spadła do 1,201 mln z 1,260 mln poprzednio - podał Departament Handlu. W ujęciu mdm wskaźnik spadł o 4,7 proc. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 1,24 mln.

OBAWY O DOSTĘPNOŚĆ PAPIERÓW POD ZASTAW WZROSŁY - DRAGHI

"Obawy o dostępność papierów pod zastaw wzrosły" - napisał w liście do Parlamentu Europejskiego, prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, odnosząc się do sytuacji na rynku repo.

"Całościowo, funkcjonowanie rynku repo nie zostało nadszarpnięte. Nie ma dowodów, iż coraz większy brak papierów pod zastaw odzwierciedla niedostępność aktywów pod zastaw lub napięcia na rynku repo" - dodał.

RZĄD URATUJE WŁOSKIE BANKI

Włoski rząd jest gotowy dokapitalizować Monte dei Paschi di Siena oraz kilka innym mniejszych włoskich banków kwotą w sumie 15 mld euro, by uchronić je przed upadkiem - podała w piątek agencja Reuters. Monte do końca roku musi, zgodnie z zaleceniami Europejskiego Banku Centralnego, podwyższyć kapitał o 5 mld euro. W przeciwnym razie bankowi grozi likwidacja, co mogłoby wywołać kryzys we włoskim sektorze bankowym, który mógłby się rozlać na pozostałe państwa strefy euro. Włoska La Repubblica podała, iż rząd udostępni bankom środki 22. grudnia.

SANOFI MOŻE PRZEJĄĆ ACTELION JUŻ W PRZYSZŁYM TYGODNIU

Międzynarodowy koncern farmaceutyczny Sanofi może jeszcze w przyszłym tygodniu przejąć szwajcarskiego producenta leków Actelion - donosi agencja Bloomberg, powołując się na źródła. Sanofi oferuje 275 USD za jedną akcję Actelion. Tym samym wycena Actelion wynosi 29,6 mld USD. W piątek po południu jeden walor szwajcarskiej spółki kosztuje ok. 213 CHF.

DEFICYT NA RYNKU ROPY POJAWI SIĘ JUŻ W STYCZNIU '17 - BOFA/ML

W wyniku porozumienia państw OPEC oraz producentów ropy spoza kartelu o ograniczeniu wydobycia surowca deficyt na rynku ropy prawdopodobnie pojawi się już w styczniu 2017 r. - oceniają analitycy Bank of America/Merill Lynch. Dodają, że ciężko jest przewidzieć, kiedy dojdzie do normalizacji stanu zapasów na światowych rynkach.

W ocenie analityków BofA/ML, rynek wycenia spadek zapasów ropy na świecie w przeciągu najbliższych 6-12 miesięcy. Zaznaczają jednak, iż duży stan magazynowy w krajach OECD uniemożliwia szybki spadek zapasów ropy.

JAPONIA WIERZYCIELEM USA, WYPRZEDZIŁA CHINY

Japonia wyprzedziła Chiny na liście największych wierzycieli Stanów Zjednoczonych. Wartość posiadanych przez Chiny amerykańskich obligacji skarbowych spadła do najniższego poziomu od ponad sześciu lat po tym, jak druga największa gospodarka świata zmniejszyła swoje rezerwy walutowe w celu podtrzymania kursu juana.

W październiku wartość posiadanych przez Chiny amerykańskich obligacji i banknotów wyniosła 1,12 bln USD, o 41,3 mld USD mniej niż miesiąc wcześniej - wynika z danych amerykańskiego Departamentu Skarbu. To najniższy poziom od lipca 2010 r.

Wartość amerykańskiego długu posiadanego przez Japonię zmalała wprawdzie trzeci miesiąc z rzędu, ale wyniosła 1,13 bln USD, dzięki czemu awansowała na pierwsze miejsce w rankingu wierzycieli USA, po raz pierwszy od IV 2015 r. (PAP)