O odejściu z Parnasu poinformował w sobotę Władimir Kara-Murza junior, który dotąd był jednym z zastępców Kasjanowa. Decyzję tę podjął po tym, jak zjazd wybrał go ponownie na wiceszefa partii, ale nie poparł proponowanego przez niego oświadczenia dotyczącego wrześniowych wyborów parlamentarnych.

Dzień wcześniej odeszło z partii około 20 znanych działaczy, z których większość stanowią stronnicy zamordowanego w lutym zeszłego roku Borysa Niemcowa. Do swojej śmierci Niemcow był wraz z Kasjanowem współprzewodniczącym Parnasu. Wśród tych, którzy zdecydowali się odejść jest m.in. Ilja Jaszyn, współpracownik Niemcowa i dotąd zastępca Kasjanowa w Parnasie.

Kasjanow - premier Rosji w latach 2000-2004 - po wrześniowych wyborach do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu) był krytykowany w partii za decyzje podjęte podczas kampanii wyborczej. Na wyborach Parnas, podobnie jak druga partia antykremlowskiej opozycji, Jabłoko - nie przekroczył pięcioprocentowego progu; według oficjalnych wyników uzyskał mniej niż jeden procent głosów.

Parnas powstał z sojuszu polityków znajdujących się w ostrej opozycji wobec Władimira Putina. W 2007 roku partia została pozbawiona rejestracji, ale odzyskała ją po reformie przepisów, dzięki czemu mogła w tym roku startować w wyborach. W okresie przed nimi brała udział w próbach utworzenia przez siły opozycyjne wspólnej Koalicji Demokratycznej, która jednak ostatecznie się rozpadła.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)