Warszawa, 19.12.2016 (ISBnews) - Polska złożyła w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) wniosek o kolejne przedłużenie dostępu do elastycznej linii kredytowej (flexible credit line - FCL) i poprosiła o dalsze obniżenie jej wysokości - do 6,5 mld SDR-ów (9 mld USD) z dotychczas dostępnych 13 mld SDR-ów, wynika z nieoficjalnych informacji "Pulsu Biznesu".
"Polska zwróciła się o ograniczenie kwoty w ramach FCL o połowę i przedłużenie dostępu do tego instrumentu na kolejny okres - mówi nasz informator w MFW" - czytamy w gazecie.
Według informacji "PB", na początku grudnia do Waszyngtonu trafił wniosek podpisany przez ministra finansów i prezesa NBP o nową umowę kredytową, ale już w wysokości 9 mld USD (6,5 mld SDR).
"W piątek sprawa została omówiona na nieformalnym posiedzeniu Rady Wykonawczej MFW. Formalnie wniosek powinien zostać zaakceptowany w połowie stycznia, bo wtedy wygasa obecna umowa z Polską" - powiedział rozmówca dziennika.
Na początku 2016 r., na wniosek Polski, linia FCL została zmniejszona z 15,5 mld SDR do 13 mld SDR. Ówczesny minister finansów Paweł Szałamacha mówił, że oznacza to spadek kosztów obsługi tej linii o 42 mln zł już w tym roku.
Instrument FCL został wprowadzony przez MFW 24 marca 2009 r. i przedłużony 30 sierpnia 2010 r. FCL jest dostępna dla krajów z bardzo dobrymi fundamentami gospodarczymi oraz dobrą polityką i historią wdrażania polityki, i jest szczególnie przydatna jako instrument zapobiegania kryzysom. FCL jest odnawialną linią kredytową, która może być zatwierdzona na okres jednego lub dwóch lat. Dwuletnie porozumienie obejmuje przegląd kwalifikacji po pierwszy roku. Jeżeli kraj skorzysta z FCL, okres spłaty trwa od trzech do pięciu lat. Pierwsze porozumienie dla Polski w sprawie FCL zostało zatwierdzone 6 maja 2009 r.
Polska jest członkiem MFW od 1986 r., z kwotą udziałową w wysokości 1 688,4 mln SDR-ów (ok. 2 154,2 mln euro).
(ISBnews)