Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,3 proc., S&P 500 rośnie o 0,4 proc., Nasdaq Comp zwyżkuje o 0,8 proc.

Dow Jones Industrial znajduje się od kilku sesji o krok od przekroczenia psychologicznej granicy 20 tys. pkt. Jeżeli do najbliższego piątku DJI przebije ten poziom, to będzie to najszybszy przyrost 1 tys. pkt. w historii tego indeksu, po przekroczeniu 19 tys. pkt. pod koniec listopada.

Kontynuacji powyborczej hossy na amerykańskiej giełdzie przeszkodził w piątek wzrost napięć między Chinami a USA, po tym jak Chińczycy schwytali podwodnego drona należącego do Stanów Zjednoczonych.

W centrum uwagi rynków w poniedziałek znajduje się wieczorne przemówienie prezes Fed Janet Yellen, która o godz. 19.30 na Uniwersytecie Baltimore wypowie się o sytuacji na rynku pracy USA. Będzie to ostatnie wystąpienie członka Fed przed świętami Bożego Narodzenia.

Inwestorzy w tym tygodniu czekają na szczególnie mocno wypełniony publikacjami danych makro czwartek. Tego dnia podany zostanie trzeci, końcowy odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za III kw., wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałe w USA za listopad, dochody i wydatki Amerykanów za ten sam miesiąc, czy też deflator PCE, który w ujęciu bazowym stanowi preferowaną przez Fed miarę inflacji.

Tymczasem w poniedziałek na Wall Street najlepiej radzą sobie spółki z sektora nieruchomości oraz telekomy. W dół indeksy ciągną przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.

Indeks Dow Jones Industrial najmocniej w górę ciągną notowania Boeinga i United Health.

Ze Stanów napłynęły informacje o przejęciach spółek.

Mocno zwyżkowały walory Allied World Assurance. Kanadyjski Fairfax Financial Holdings wyraził zgodę na przejęcie notowanego na NYSE Allied za 4,9 mld USD.

Z kolei Standard Industries, największy gracz na amerykańskim rynku pokryć dachowych, zakończył negocjacje w sprawie przejęcia swojego niemieckiego odpowiednika Braas Monier. Kwota transakcji opiewa na 1,15 mld USD. Obie spółki znalazły się w trakcie sesji wyraźnie nad kreską.

Drożały akcje Walt Disney. Najnowsza część sagi Gwiezdnych Wojen "Rogue One", którą wyprodukował Disney, zarobiła w pierwszy weekend w kinach w Stanach i w Kanadzie 155 mln USD. To drugie najlepsze osiągnięcie w historii grudniowych premier filmowych w USA. Lepszy wynik rok temu osiągnął tylko siódmy film z tej samej serii "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie mocy".

Na amerykańskim rynku walutowym po otwarciu sesji w USA dolar oddał część porannych zysków względem euro. Kurs EUR/USD wzrósł z 1,041 do 1,045, by potem ponownie skierować się w dół.

Dolar traci względem japońskiego jena. Kurs USD/JPY spada w okolice 117, a jen zyskuje niecały 1 proc.

Na rynku surowcowym bez zmian pozostają notowania ropy naftowej. Baryłka Brent w dostawach 3-miesięcznych na giełdzie w Londynie kosztuje ok. 55 USD za baryłkę, a kontrakt na baryłkę WTI w Nowym Yorku wyceniany jest na ok. 52 USD.

Cenom ropy sprzyjać mogą m.in. wieści z Libii, która nie jest na razie w stanie ponownie, pierwszy raz od 2014 r., otworzyć swoich dwóch największych pól naftowych i terminalu załadunku w porcie Es Sider. Ochrona pól naftowych wycofała się z zawartego wcześniej porozumienia w sprawie wznowienia dostaw ropy z pól El Feel i Sharara, dwóch największych w Libii.

W Europie inwestorzy rozpoczęli przedświąteczny tydzień ze spokojem. Obroty na akcjach spółek notowanych na indeksie Euro Stoxx 600 są o jedną trzecią niższe od 30-dniowej średniej kroczącej.

Przed zamknięciem indeks Euro Stoxx 50 i niemiecki DAX pozostają bez zmian, francuski CAC 40 idzie w dół o 0,1 proc., brytyjski FTSE 100 rośnie o 0,1 proc.

Wyraźnie pod kreską są notowania Banca Monte dei Paschi di Siena. Włoski bank, który musi do końca grudnia podwyższyć kapitał o 5 mld euro, rozpoczął w poniedziałek zapisy na ratunkową emisję akcji.

Na niewielkim plusie znajdują się akcje Volkswagena. Producent samochodów jest bliski rozwiązania jednej z kwestii spornych z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości.

Rośnie również cena akcji innej firmy motoryzacyjnej - Fiata, który oficjalnie ogłosił, iż wyprodukuje 100 sztuk autonomicznych samochodów w kooperacji z Alphabet, spółką-matką Google.

Zniżkują walory Danone. Spółka poinformowała w poniedziałek, iż wzrost jej przychodów w 2016 r. uplasuje się "nieznacznie" poniżej celu.

POTRZEBNE WIĘCEJ NIŻ TRZY PODWYŻKI STÓP W 2017 R. - LACKER, FED

"Moim zdaniem będzie potrzeba większej ilości podwyżek stóp w 2017 r. (niż trzy - PAP)" - powiedział w piątek wieczorem Jeffrey Lacker, prezes Fed z Richmnond, uważany za jednego z jastrzębi w Fed. Wyższy wzrost gospodarczy napędzany od strony popytowej może sugerować bardziej stromą ścieżkę podwyżek stóp, by utrzymać stabilność cen - dodał. W ocenie Lackera więcej niż trzy podwyżki w 2017 r. mogą oznaczać nadal "stopniowe" zacieśnianie polityki monetarnej. Zaznaczył, iż jest zbyt wcześnie, by określić kiedy w przyszłym roku dojdzie do zacieśnienia polityki monetarnej w USA. Zdaniem Lackera, amerykańska gospodarka powinna kreować 60 tys. miejsc pracy miesięcznie, by dotrzymać tempa dynamice wzrostu siły roboczej. Zrównoważony poziom bezrobocia, w ocenie Lackera zawiera się w przedziale 4,75-5,0 proc.

SZEFOWA MFW UZNANA ZA WINNĄ, ALE NIE TRAFI DO WIĘZIENIA

Francuski Trybunał Sprawiedliwości Republiki uznał w poniedziałek szefową MFW Christine Lagarde za winną zaniedbań podczas zawierania ugody finansowej na korzyść francuskiego biznesmena i byłego ministra Bernarda Tapie. Sąd odstąpił jednak od wymierzenia kary. Obrona Lagarde zapowiedziała apelację, a ona sama wyjechała z kraju jeszcze przed ogłoszeniem wyroku - poinformował jej adwokat.

Christine Lagarde była ministrem finansów w latach 2007-2011, przekazała wtedy do arbitrażu spór między francuskim bankiem Credit Lyonnais a biznesmenem. Zrobiła to, by zakończyć wieloletni spór sądowy między nim a państwem francuskim. Trybunał arbitrażowy w lipcu 2008 roku nakazał konsorcjum zarządzającemu majątkiem pozostałym po Credit Lyonnais, w którym większość udziałów miało państwo, wypłatę 285 mln euro odszkodowania (ponad 400 mln euro z odsetkami) biznesmenowi.

W przesłanym prasie przez MFW orzeczeniu napisano, iż wkrótce, w celu umówienia zaistniałej sytuacji, zbierze się zarząd MFW.

Lagarde stanęła na czele MFW w połowie 2011 roku po dymisji Dominique'a Strauss-Kahna, oskarżonego o napaść seksualną na hotelową pokojówkę w Nowym Jorku. Ponownie została wybrana na to stanowisko w lutym, będąc jedyną kandydatką; jej kadencja potrwa pięć lat.

UE PRZEDŁUŻYŁA SANKCJE NA ROSJĘ ZA AGRESJĘ NA UKRAINĘ

W ślad za decyzją przywódców na unijnym szczycie w Brukseli w ubiegłym tygodniu, Unia Europejska przedłużyła w poniedziałek o kolejne pół roku sankcje gospodarcze wobec Rosji za agresję na Ukrainę.

Podjęcie decyzji było formalnością. Zapadła ona jednomyślnie (jak wszystkie decyzje przedłużające obowiązywanie sankcji) w tzw. procedurze pisemnej Rady UE, gdzie reprezentowane są kraje członkowskie.

UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji latem 2014 roku w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy i wspieraniem przez Moskwę prorosyjskich separatystów. Restrykcje obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Sankcje zostały przedłużone do 31 lipca 2017 roku.

JPMORGAN PODWYŻSZYŁ PROGNOZĘ CENY ROPY NA 2017 R.

Analitycy JPMorgan podwyższyli prognozę przeciętnej ceny ropy naftowej w 2017 r. do 58,25 USD za baryłkę Brent oraz do 56,25 USD za baryłkę WTI. Ich zdaniem, oczekiwania względem zakresu i trwania porozumienia o ograniczeniu wydobycia przez państwa zrzeszone w OPEC wydają się być "zbyt ostrożne". Jednocześnie bank obniżył swoje szacunki ceny ropy w IV kw. przyszłego roku do 55 USD za baryłkę Brent oraz do 53 USA za baryłkę WTI, gdyż w ocenie JPMorgan wspomniane porozumienie zostanie nadszarpnięte w II poł. 2017 r. przez niestosowanie się poszczególnych państw do narzuconych przez kartel ograniczeń. Jednocześnie, jak zaznaczają analitycy, w III kw. 2017 r. Brent może zdrożeć nawet do 65 USD za baryłkę, jeżeli OPEC oraz państwa spoza tej organizacji w pełni wdrożą postanowienia umowy o zmniejszeniu podaży surowca na rynku.

PMI W USŁUGACH W USA PONIŻEJ OCZEKIWAŃ W XII

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym, wyniósł w grudniu 53,4 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano, że indeks wyniesie 55,2 pkt. W listopadzie wskaźnik wyniósł 54,6 pkt.

Indeks PMI composite w USA, wyniósł w grudniu 53,7 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. W listopadzie wskaźnik wyniósł 54,9 pkt.

Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

INDEKS IFO W NIEMCZECH W XII LEKKO POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w grudniu 111,0 pkt. wobec 110,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podał instytut Ifo w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 110,6 pkt. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji wyniósł 116,6 pkt. wobec 115,6 pkt. poprzednio. Tu analitycy spodziewali się 115,9 pkt. Indeks oczekiwań wyniósł natomiast 105,6 pkt. wobec 105,5 pkt. poprzednio. Oczekiwano 105,6 pkt. (PAP)

tus/ osz/