Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,5 proc., S&P 500 rośnie o 0,3 proc., Nasdaq Comp zwyżkuje o 0,5 proc., osiągnąwszy w trakcie wtorkowych notowań historyczne śródsesyjne maksima.

Oczy rynku w USA zwrócone są na indeks Dow Jones Industrial, który ma szanse na przebicie we wtorek psychologicznej granicy 20.000 pkt., do której zbliżył się w pewnym momencie na odległość mniejszą niż 20 pkt. Jeżeli do najbliższego piątku DJI przebije 20 tys. pkt., to będzie to najszybszy przyrost 1 tys. pkt. w historii tego indeksu, po przekroczeniu 19 tys. pkt. pod koniec listopada.

Ze spółek na Wall Street potężny wzrost zanotowała Conatus Pharmaceuticals. Walory Conatus drożały ponad 130 proc., po podpisaniu przez spółkę umowy ze szwajcarskim gigantem farmaceutycznym Novartis ws. rozwoju leków na schorzenia wątroby.

We wtorek niemiecki Linde oraz amerykański Praxair z sukcesem zakończyły negocjacje w sprawie fuzji. W wyniku połączenia spółek powstanie największy na świecie producent gazów przemysłowych, który zachowa nazwę po niemieckiej spółce. Wartość rynkowa nowego przedsiębiorstwa wyniesie ok. 65 mld USD. Notowania Linde oraz Praxair wyraźnie zniżkowały.

Bez większych zmian kształtował się kurs Facebooka. Komisja Europejska domaga się od kierownictwa portalu społecznościowego wyjaśnień związanych z przejęciem w 2014 r. za 19 mld USD komunikatora WhatsAPP.

Drożały akcje BlackBerry. Przed otwarciem sesji na Wall Street producent telefonów komórkowych podał wyniki za III kw. roku podatkowego. Spółka wypracowała 2 centy skorygowanego zysku na akcję, podczas gdy oczekiwano 1 centa straty. BlackBerry podwyższyła jednocześnie prognozy na IV kw., w którym pragnie pozostać rentowna, podczas gdy do tej pory zakładano stratę.

Po zamknięciu notowań w USA wyniki ogłoszą m.in. FedEx oraz Nike.

Na rynku walutowym umacnia się amerykański dolar. Kurs EUR/USD ustanowił nowe wieloletnie minima, spadając poniżej 1,036, co obserwowano ostatnio na początku 2003 r.

Aprecjację dolara widać również na parze USD/JPY, której kurs wzrósł z ok. 116,5 w nocy do powyżej 118.

Nad ranem Bank Japonii utrzymał bez zmian główną stopę procentową oraz nie wprowadził zmian w pozostałych parametrach polityki monetarnej.

Umiarkowane wzrosty notuje ropa naftowa. Za 3-miesięczny kontrakt na baryłkę Brent trzeba zapłacić ok. 55,8 USD, o 1,5 proc. więcej niż w poniedziałek. WTI drożeje o ok. 0,5 proc. do 52,5 USD za baryłkę. Rynek czeka na środową publikację cotygodniowych danych o zapasach surowca w USA. Konsensus zakłada spadek ilości ropy w amerykańskich magazynach o 2,5 mln baryłek.

W Europie przed zamknięciem indeks Euro Stoxx 50 rośnie 0,4 proc. Niemiecki DAX rośnie o 0,2 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,4 proc., brytyjski FTSE 100 rośnie o 0,2 proc.

Inwestorzy w Europie wykazują spokój w obliczu licznych doniesień o zamachach terrorystycznych i napięciach geopolitycznych.

W poniedziałek wieczorem ciężarówka wjechała w tłum ludzi na terenie jarmarku świątecznego w okolicach dworca ZOO w Berlinie. Niemieccy śledczy zakładają, że kierowca ciężarówki działał celowo. Kanclerz Niemiec Angela Merkel określiła zdarzenie jako zamach terrorystyczny. Według ostatniego bilansu, zginęło co najmniej 12 osób, a 48 zostało rannych, w tym część ciężko.

Turecka policja zatrzymała zaś mężczyznę, który we wtorek oddał kilka strzałów w powietrze przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w Ankarze. Dzień wcześniej w tureckiej stolicy został zabity ambasador Rosji.

W poniedziałek w galerii sztuki w Ankarze został zastrzelony ambasador Rosji w Turcji Andriej Karłow. Turecka policja zastrzeliła 22-letniego napastnika, który według tureckiego MSW był przez dwa i pół roku funkcjonariuszem ankarskich sił prewencyjnych.

Trzy osoby zostały zaś ranne w poniedziałek w strzelaninie w meczecie niedaleko głównego dworca kolejowego w Zurychu.

W centrum uwagi rynku we wtorek znajdują się doniesienia o fuzjach i przejęciach europejskich spółek.

W Mediolanie do najwyższego od listopada 2015 r. poziomu wzrosły notowania Mediaset, koncernu medialnego, którego właścicielem jest były premier Włoch Silvio Berlusconi. Francuska Vivendi, która w ubiegłym tygodniu ogłosiła zamiar wykupu 20 proc. udziałów w Mediaset, zamierza jednak wejść w posiadanie 30 proc. udziałów we włoskiej spółce. Mediaset oskarża Vivendi o chęć wrogiego przejęcia. Notowania włoskiej spółki zwyżkowały ponad 20 proc.

Nad kreską znajdują się również notowania Lloyds. Brytyjski bank wyraził zgodę na zakup brytyjskiego operatora kart kredytowych MBNA, którego właścicielem jest Bank of America. Kwota transakcji to 1,9 mld funtów (2,4 mld USD).

Niewielkie wzrosty notuje we wtorek szwajcarski Novartis. Spółka osiągnęła ostateczne porozumienie w kwestii zakupu amerykańskiego Fort Worth, producenta nowoczesnych leków na dalekowzroczność.

3 PODWYŻKI STÓP W USA W '17 "Z GRUBSZA ZGODNE" Z MOIMI POGLĄDAMI - WILLIAMS, FED

"Moje poglądy (w kwestii ilości podwyżek stóp procentowych w 2017 r. w USA - PAP) są z grubsza zgodne z zarysowaną przez Fed centralną tendencją (która wskazuje na 3 podwyżki stóp w 2017 r. - PAP)" - powiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie z New York Times John Williams, prezes Fed z San Francisco. Rozmowa została przeprowadzona w ubiegły piątek.

Dodał, iż bezrobocie w USA "trochę" spadnie, inflacja wróci do poziomu 2 proc., co będzie wspierać stopniowe odejście od akomodacji monetarnej przez Fed.

Williams powiedział, iż w trakcie ubiegłotygodniowego posiedzenia Fed opowiedział się za podwyżką stóp procentowych, bazując całkowicie na danych, które napłynęły z gospodarki amerykańskiej. "Mamy do czynienia z licznymi napięciami wokół polityki fiskalnej i związanych z nią kwestii, jednak moja decyzja była autonomiczna (względem tej polityki - PAP)" - dodał.

"To, co powinniśmy robić i co zrobimy - to skupienie uwagi na zmianach w prognozach gospodarczych oraz stwierdzenie, co one oznaczają dla osiągnięcia zakładanych przez Fed celów oraz podjęcie właściwych decyzji, by te cele osiągnąć (...) jest wiele rzeczy, które się mogą zmienić, więc musimy się skupić na naszych celach i opierać się na danych, by stwierdzić, co te zmiany oznaczają dla naszych prognoz" - powiedział Williams.

BANK JAPONII POZOSTAWIŁ BEZ ZMIAN PARAMETRY POLITYKI MONETARNEJ

Bank Japonii (BoJ) utrzymał stopę procentową na poziomie -0,1 proc. Bank wprowadził ją podczas swojego posiedzenia w styczniu 2016. Analitycy spodziewali się właśnie takiej reakcji BoJ. Bank nadal prowadzić będzie "kontrolę krzywej rentowności", skupując aktywa z rynku w wysokości ok. 80 bln jenów miesięcznie, by utrzymać rentowność 10-letnich obligacji rządu japońskiego w okolicy 0 proc.

W trakcie konferencji prasowej po posiedzeniu Haruhiko Kuroda, prezes BoJ, powiedział, iż jest zbyt wcześnie, by rozpocząć dyskusję o podwyższeniu celu dla długoterminowych stóp procentowych.

BoJ poinformował, iż będzie prowadzić QQE (luzowanie jakościowe i ilościowe) z kontrolą krzywej rentowności, tak długo, jak jest to konieczne w celu stabilnego utrzymania inflacji na poziomie 2 proc., stanowiącym cel inflacyjny banku.

BoJ ocenił w komunikacie po posiedzeniu, iż gospodarka Japonii będzie wzrastać w umiarkowanym tempie. Bank prognozuje, iż "na razie" dynamika CPI będzie nieznacznie ujemna lub wyniesie około zera, z uwagi na spadki cen energii. W średnim i długim terminie BoJ oczekuje, w związku ze zmniejszeniem się luki podażowej i wzrostem oczekiwań inflacyjnych, wzrostu cen w kierunku 2 proc.

FRANCUSKIE BANKI POZWAŁY DO SĄDU EUROPEJSKI BANK CENTRALNY

BNP Paribas, Societe Generale, Credit Agricole oraz kilka mniejszych francuskich banków złożyły w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości wspólny pozew przeciwko Europejskiemu Bankowi Centralnemu - dowiedziała się agencja Reuters. Banki nie chcą odkładać rezerw kapitałowych na poczet środków ulokowanych w państwowym funduszu inwestycyjnym Caisse des Dépôts et Consignation. Od 2018 r. europejskie banki będą musiały posiadać rezerwy w wysokości co najmniej 3 proc. aktywów.

W TURCJI STOPY PROCENTOWE BEZ ZMIAN, NA WĘGRZECH RÓWNIEŻ

Bank centralny Turcji pozostawił benchmarkową stopę procentową bez zmian - na poziomie 8,0 proc., zgodnie z konsensusem. Bank podwyższył ją niespodziewanie o 50 pkt. bazowych podczas swojego posiedzenia w listopadzie - do 8,0 z 7,5 proc. Stopa kredytu overnight wynosi bez zmian 8,5 proc. Ta z kolei została podwyższona w listopadzie o 25 pkt. bazowych. Tu oczekiwano podwyżki o 25 pb. Stopa overnight borrowing jest zaś na poziomie 7,25 proc. Listopadowa podwyżka stóp procentowych była pierwszą od niemal 3 lat.

Bank centralny na Węgrzech pozostawił we wtorek bez zmian główną stopę procentową Główna stopa procentowa wynosi 0,90 proc. Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy spodziewali się takiej decyzji banku w grudniu.