We wtorek od rana WIG 20 utrzymywał się nad kreską i zakończył dzień na 0,82-proc. plusie i poziomie 1.940,46 pkt. Indeksy WIG, mWIG 40 i sWIG 80 również kończyły sesję wzrostami.

Na zachodnioeuropejskich giełdach, podczas zamknięcia sesji na GPW, skala ruchów była stosunkowo niewielka, ale dominowała zieleń - lekko zyskiwały np. niemiecki DAX, brytyjski FTSE czy francuski CAC-40.

Obroty na GPW wyniosły we wtorek 907 mln zł, z czego blisko 651 mln zł to obroty walorami spółek z indeksu WIG 20.

Największe obroty na warszawskim rynku zanotowały Bank Pekao (123 mln zł) oraz PKN Orlen (85 mln zł). Na koniec sesji notowania pierwszej z nich wzrosły o 1,14 proc., a drugiej spadły o 2,75 proc. (najgorszy wynik w WIG 20).

Najmocniej ze spółek z WIG 20 zyskiwała giełdowa wycena PGNiG (+6,04 proc.). Po poniedziałkowej sesji PGNiG podał w komunikacie, że Rada Nadzorcza powołała zarząd spółki na trzyletnią kadencję, rozpoczynającą się 31 grudnia 2016 r. Prezesem pozostanie Piotr Woźniak, a wiceprezesem do spraw finansowych Michał Pietrzyk.

Wśród blue chipów mocno zwyżkowały także spółki energetyczne: Tauron (+4,58 proc.), PGE (+4,03 proc.), Enea (+2,14 proc.) oraz Energa (+0,99 proc.). Na rynek spłynęły we wtorek rekomendacje dla spółek z tego sektora od Haitong Banku. Analitycy w raporcie z 19 grudnia, podnieśli rekomendację dla PGE i Tauronu do "neutralnie" ze "sprzedaj", podnieśli również cenę docelową jednej akcji spółek. Równocześnie, analitycy podtrzymali rekomendację "sprzedaj" dla Energi i Enei, obniżając cenę docelową obydwu spółek.

W mWIG 40 na uwagę zasługuje zachowanie CD Projekt (+1,41 proc.), przez większość sesji spółka notowała największe obroty na całym rynku. Ostatecznie licznik obrotów zatrzymał się na poziomie 81 mln zł, co stanowiło trzeci wynik na całym rynku. Wzmożona aktywność inwestorów nie zbiegła się w czasie z publikacją żadnego oficjalnego komunikatu ze strony CD Projekt.

W segmencie mWIG 40 mocno rosła kapitalizacja JSW (+5,8 proc.). Wyraźnie zniżkowały natomiast notowania Echo Investment (-2,52 proc.), korygując tym samym poniedziałkowe wzrosty. We wtorek spółka podała w komunikacie, że rada nadzorcza wyraziła zgodę na wypłacenie zaliczki na poczet przyszłej dywidendy za rok obrotowy 2016. Tym samym spełniony został trzeci i ostatni z warunków uchwały zarządu w tej sprawie.