Andrzej Duda podpisał też towarzyszącą noweli ustawę okołobudżetową.

Nowela budżetu na 2016 rok zakłada utworzenie rezerwy na "sfinansowanie zakupu dóbr kultury, w tym zabytków, oraz praw do dóbr kultury, o szczególnym znaczeniu dla Państwa Polskiego i dziedzictwa kulturowego", a także "przekazanie dla Agencji Rezerw Materiałowych dotacji celowej na realizację zadań związanych z rezerwami strategicznymi" oraz "dotację celową dla Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców na realizację ustawowych zadań Funduszu".

Według słów przedstawicieli rządu rezerwa na zakup dóbr kultury mogłaby być przeznaczona na zakup kolekcji książąt Czartoryskich, m.in. obrazu "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci.

"Jest okazja, niepowtarzalna szansa doprowadzenia do sytuacji, w której ta kolekcja będzie własnością narodu, własnością państwa (...). Fundatorzy tej kolekcji marzyli, aby tak właśnie było" - mówił w toku prac parlamentarnych wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Reklama

Wyjaśniał, że zbiór liczy 180 tys. pozycji, w tym 593 bardzo cenne obrazy, 3200 dzieł rzemiosła artystycznego, 1500 dzieł sztuki starożytnej oraz nieruchomości. "Mówimy o kolekcji, która jest bezcenna, w dosłownym tego słowa znaczeniu, dlatego że nie sposób ją wycenić. Z tych 593 obrazów jeden, powszechnie znany - "Dama z gronostajem" Leonarda Da Vinci (...), jest ubezpieczony (...) na 1,4 mld zł" - powiedział. Dodał, że inny "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta ubezpieczony został na 160 mln zł.

"Dama z gronostajem", to najcenniejszy obraz znajdujący się w polskich zbiorach, jedyny autorstwa Leonarda da Vinci. Powstał ok. 1490 r., ma 53,4 cm wysokości i 39,3 cm szerokości. Został namalowany na desce orzechowej.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP)