Zbiory zbóż ogółem ocenia się na 30,1 mln t, tj. około 8 proc więcej od zbiorów ubiegłorocznych, zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 8,8 mln t,tj. o około 39 proc. więcej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym; zbiory buraków cukrowych na 13,0 mln t, tj. o około 39 proc więcej od zbiorów w 2015 r, zbiory warzyw gruntowych na blisko 4,5 mln t, tj. o ok. 18 proc więcej niż w roku ubiegłym. Zbiory owoców z drzew szacuje się na ok. 4,1 mln t, tj. o ok. 13 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych; zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych na blisko 0,6 mln t, tj o 10 proc. więcej , zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na blisko 2,2 mln t, tj. o około 20% mniej od zbiorów ubiegłorocznych .

Ciepła i na ogół bezdeszczowa pogoda we wrześniu stwarzała dobre warunki dla przeprowadzania zbioru upraw, niekorzystnie natomiast wpłynęła na stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby, czytamy w informacji GUS. Notowane

w październiku częste, a miejscami obfite opady deszczu znacznie poprawiły stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby i miały korzystny wpływ na szereg upaw.

Urząd podał dane na podstawie wstępnych wyników badania struktury gospodarstw rolnych oraz oceny rzeczoznawców terenowych GUS.

Reklama