Warszawa, 22.12.2016 (ISBnews) - W Białej Podlaskiej ruszyła pierwsza inwestycja realizowana w ramach programu Mieszkanie+, poinformowało BGK Nieruchomości - spółka realizująca pilotaż tego programu. Podpisano również nowe umowy inwestycyjne w Jarocinie i Opolu. W Białej Podlaskiej powstanie 186 mieszkań czynszowych.
"Również w Jarocinie podpisana została umowa z generalnym wykonawcą pierwszego z trzech osiedli w ramach inwestycji finansowanej przez Fundusz Municypalny. 258 mieszkań czynszowych, jakie powstaną, zostanie włączonych do oferty programu Mieszkanie+. W tym samym dniu do programu Mieszkanie+ dołączyło Opole. Na wstępnie wytypowanej przez miasto działce może powstać około 353 mieszkań" - czytamy w komunikacie.
"Niespełna pół roku temu zaprezentowaliśmy opinii publicznej wstępne założenia programu Mieszkania+, a już dziś rozpoczynamy budowę pierwszych mieszkań na wynajem. To dowód, że administracja publiczna może działać w sposób efektywny i odpowiadać na potrzeby obywateli" - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, cytowany w komunikacie.
W realizacji programu Mieszkanie+ kluczowe jest zaangażowanie instytucji finansowych, w tym Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).
"Do budowy mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności budżet państwa nie dołoży złotówki. Instytucje publiczne sfinansują wprawdzie istotną część nakładów inwestycyjnych, ale będzie się to odbywać na zasadach komercyjnych. Inwestycje będą realizowane w oparciu o finansowanie z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości - spółki, która wkrótce stanie się częścią Grupy PFR" - powiedział prezes PFR Paweł Borys.
Według BGK Nieruchomości, w ramach programu Mieszkanie+ możliwe są różne formuły współpracy w zależności od lokalnych uwarunkowań.
"Nie narzucamy jednego, z góry ustalonego modelu realizacji inwestycji. Przykładowo: w Białej Podlaskiej naszym partnerem jest miejski Zakład Gospodarki Lokalowej, zaś w Jarocinie zrealizujemy wspólną inwestycję z miastem i lokalnym TBS, z wykorzystaniem finansowania z Funduszu Municypalnego. Dysponujemy szerokim wachlarzem instrumentów finansowych, które pozwalają nam oferować elastyczny produkt" - powiedział prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.
BGK Nieruchomości dysponuje ponad 180 ha wstępnie wytypowanych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Szacuje się, że może na nich powstać łącznie około 15 tys. mieszkań w 57 gminach.
"Te liczby to dopiero początek; w 2017 roku planujemy zwiększać je skokowo co kwartał, rozpoczynając nowe projekty. Przed nami umowy inwestycyjne z kolejnymi gminami, z którymi zawarliśmy wstępne porozumienia. Jeśli warunki pogodowe w przyszłym roku będą sprzyjać pracom budowlanym, liczę, że w I kwartale 2018 roku przekażemy klucze pierwszym najemcom" - wyjaśnił wiceprezes BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński.
Program Mieszkanie+ będzie miał trzy filary: Narodowy Fundusz Mieszkaniowy (mieszkania budowane na gruntach Skarbu Państwa), wsparcie budownictwa społecznego i tzw. Indywidualne Konta Mieszkaniowe, poinformowali przedstawiciele rządu. Rada Ministrów planuje rozpatrzeć Narodowy Program Mieszkaniowy w III kw. tego roku, a jego pierwszy element - zmiany prawne zwiększające liczbę mieszkań w społecznym budownictwie czynszowym - ma ruszyć w I poł. 2017 r. Z kolei rozpoczęcie naboru do pierwszych budowanych mieszkań przewidziane jest na II połowę 2017 r.
(ISBnews)