"Władimir Putin podpisał rozporządzenie w sprawie podpisania umowy między Federacją Rosyjską i Syryjską Republiką Arabską o rozszerzeniu terenu punktu zabezpieczenia materiałowo-technicznego Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w rejonie portu Tartus oraz zawijaniu okrętów wojennych Federacji Rosyjskiej na morze terytorialne, wody wewnętrzne i do portów Syryjskiej Republiki Arabskiej" - głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej Kremla.

Dodaje, iż rozporządzenie zleca ministerstwu obrony, by wspólnie z ministerstwem spraw zagranicznych przeprowadziło negocjacje ze stroną syryjską i podpisało umowę w imieniu Federacji Rosyjskiej. Jak zaznaczono w komunikacie, umowa reguluje kwestie związane z rozszerzeniem bazy w Tartusie oraz rozbudową i modernizacją jej infrastruktury.

Umowę będą jeszcze musiały zatwierdzić obie izby parlamentu Rosji - Duma Państwowa i Rada Federacji. Przewodniczący komisji spraw zagranicznych tej ostatniej Konstantin Kosaczow oświadczył w piątek, że ratyfikacja porozumienia z Syrią będzie miała charakter priorytetowy. (PAP)