Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,2 proc., S&P 500 zwyżkuje o 0,4 proc., a Nasdaq Comp idzie w górę o 0,7 proc.

W centrum uwagi rynków jest indeks Dow Jones Industrial, który ma szanse na przebicie we wtorek granicy 20.000 pkt. Również inny amerykański indeks notuje rekordowe poziomy - w czasie wtorkowej sesji Nasdaq Comp zbliżył się do 5.513 pkt. osiągając tym samym historyczne śródsesyjne maksima.

Na wzrosty na DJI najmocniej wpływają notowania spółek z sektora IT - Apple i IBM. Spadkom przewodzą telekomy.

W oczekiwaniu na początek nowego roku, sentyment na rynku we wtorek poprawiły dane makroekonomiczne z USA, które okazały się lepsze od oczekiwań ekonomistów. Zarówno indeks cen domów S&P/Case-Shiller, jak i indeks zaufania konsumentów Conference Board przerosły szacunki analityków. Ponadto Fed z Richmond podał swój wskaźnik aktywności wytwórczej, który również był lepszy od konsensusu rynkowego.

Z kolei we wtorek rano na rynek spłynęły dane z japońskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w tym kraju w listopadzie wzrosła mdm, podczas gdy analitycy spodziewali się braku zmian wobec października.

Na rynku walutowym przed końcem roku wahania. Kurs eurodolara zwyżkuje sięgając 1,0458. Dolar umacnia się z kolei wobec japońskiego jena. Para walutowa USD/JPY we wtorek jest notowana w okolicach 117,6 i znajduje się blisko piątkowego poziomu.

Na rynku surowców ropa wciąż jest handlowana po najwyższej od połowy 2015 r. cenie. Inwestorzy mają nadzieję, że OPEC i inni producenci wywiążą się z podpisanych wcześniej porozumień o zmniejszeniu dostaw ropy. Wcześniej OPEC i niektóre państwa wydobywające surowiec, ale nienależące do kartelu, zgodziły się ograniczyć wydobycie o ok. 1,8 mln baryłek dziennie. Działanie pierwszego od 15 lat tego typu porozumienia ma rozpocząć się już w niedzielę, tj. 1 stycznia 2017 r.

We wtorek cena baryłki ropy Brent wynosi 55,8 USD, a za amerykański benchmark trzeba zapłacić ok. 53,7 USD.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 zwyżkuje o 0,1 proc., francuski CAC 40 o prawie 0,2 proc., a niemiecki DAX o 0,1 proc. W Wielkiej Brytanii giełda nie pracuje.

Po świętach w Europie inwestorzy wciąż uważnie przyglądają się sytuacji włoskiego sektora bankowego. Według źródeł agencji Reuters Europejski Bank Centralny ocenił, że bank Monte dei Paschi di Siena potrzebuje około 8,8 mld euro dla odbudowy swojego bilansu. Wcześniej włoski pożyczkodawca szacował, że będzie potrzebował ok. 5 mld euro.

Obrót akcjami i obligacjami Monte dei Paschi wciąż jest zawieszony, jednak inne włoskie banki takie jak Banco Popolare i Banca Popolare di Milano zniżkują kolejno o 4 proc. i 1 proc.

INDEKS CEN DOMÓW S&P/CASE-SHILLER W X GÓRĘ RDR

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w październiku o 5,1 proc. rdr i wyniósł 191,79 punktów. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 5 proc. rdr. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 5,08 proc. rdr. Indeks S&P/CaseShiller obrazuje ceny nieruchomości w 20 największych miastach Stanów Zjednoczonych.

INDEKS ZAUFANIA KONSUMENTÓW CONFERENCE BOARD W USA WZRÓSŁ W XII

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wyniósł w grudniu 113,7 pkt. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 108,5 pkt. W listopadzie indeks wyniósł 107,1 pkt.

WSKAŹNIK AKTYWNOŚCI WYTWÓRCZEJ RICHMOND FED W XII LEPSZY OD OCZEKIWAŃ

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł w grudniu i wyniósł plus 8 pkt. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie plus 5 pkt. Miesiąc wcześniej indeks wyniósł plus 4 pkt.

STOPA BEZROBOCIA W JAPONII WZROSŁA MDM

W Japonii stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 3,1 proc. wobec 3,0 proc. miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali, że wskaźnik wyniesie bez zmian 3,0 proc.

MONTE DEI PASCHI MOŻE POTRZEBOWAĆ 8,8 MLD EURO DLA ODBUDOWY, WIĘCEJ NIŻ OCZEKIWANO

Według agencji Reuters, Europejski Bank Centralny przekazał Monte dei Paschi dei Siena, że będzie on potrzebował około 8,8 mld euro dla odbudowy swojego bilansu. Wcześniej włoski pożyczkodawca szacował, że będzie potrzebował ok. 5 mld euro. Kalkulacja została oparta na wynikach stress testów z 2016 roku - podał bank w poniedziałkowym komunikacie, cytując dwa listy z EBC, które przekazało mu włoskie Ministerstwo Finansów. Chociaż EBC widzi pogarszającą się płynność Monte dei Paschi, to wciąż uważa, że włoski bank jest wypłacalny. Zgodnie z komunikatem Monte dei Paschi, bank czeka na dalsze informacje z banku centralnego na temat kalkulacji potrzeb finansowych.

Z kolei włoski rząd przeznaczy na pomoc Monte dei Paschi ok. 6,5 mld euro - podają źródła agencji Reuters. Pozostałe ok. 2-2,3 mld euro będzie pochodzić z konwersji podporządkowanych obligacji, które są w posiadaniu inwestorów instytucjonalnych.

NOTOWANIA TOSHIBY MOCNO W DÓŁ PO DONIESIENIACH O STRACIE NA AKWIZYCJI

We wtorek mocno, o prawie 12 proc., poszedł w dół kurs Toshiby, co jest największym spadkiem od grudnia 2015 r. Wcześniej media spekulowały, że japońska firma technologiczna może zanotować od 100 do 500 mld jenów straty po akwizycji dokonanej przez swoją spółkę Westinghouse Electric w ubiegłym roku. Po zamknięciu rynku Toshiba opublikowała komunikat, w którym zaznaczyła, że ostateczny wymiar straty będzie podlegał kalkulacjom, jednak wpłynie on na przychody firmy. Potencjalna strata dotyczy sporu o wartość amerykańskiej firmy CB&I Stone & Webster Inc., która została przejęta w grudniu ubiegłego roku przez Westinghouse za 229 mln USD.