Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,85 USD, po zniżce o 5 centów.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci 7 centów do 56,02 USD za baryłkę.

30 listopada państwa zrzeszone w OPEC osiągnęły zgodę w sprawie ograniczenia wydobycia surowca przez kraje kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie.

10 grudnia zaś producenci ropy spoza OPEC potwierdzili decyzję o redukcji wydobycia tego surowca od 1 stycznia - o blisko 560 tys. baryłek dziennie.

W sumie produkcja krajów niezrzeszonych zostanie ograniczona o 558 tys. baryłek dziennie. Z cięciami OPEC daje to od 1 stycznia 2017 ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie mniej.

Na rynkach są nadzieje, że OPEC i inni producenci wywiążą się z podpisanych wcześniej porozumień o zmniejszeniu dostaw ropy.

"Ceny ropy powinny zyskiwać, bo oczekuje się, że członkowie OPEC będą wdrażać ustalone cięcia produkcji" - mówi Yoo Jin Kang, analityk rynku surowców w NH Investment & Securities Co. w Seulu.

"Jest też zapotrzebowanie na paliwa do ogrzewania podczas sezonu zimowego, a to może zwiększyć zapotrzebowanie na ropę" - dodaje.

W tym roku ropa w USA zdrożała o 45 procent.

>>> Czytaj też: Dlaczego małe miasteczko Cushing w Oklahomie jest dziś największym wrogiem OPEC?