Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,56 proc. do 19.833,7 pkt., S&P 500 zniżkował o 0,84 proc. do 2.249,9 pkt., zaś Nasdaq Comp. poszedł w dół o 0,89 proc. do 5.438,6 pkt.

"Fala optymizmu zalała Wall Street po wyborach. Rynki wzrosły jednak za wysoko i za szybko i biorą teraz oddech" - ocenia Kevin Mahn, prezes Hennion&Walsh Asset Management. Jego zdaniem zwyżki nastąpiły zanim administracja prezydenta elekta Donalda Trumpa przedstawiła szczegóły planu pobudzenia amerykańskiej gospodarki.

Jedyną pozycją w kalendarzu makroekonomicznym była w środę publikacja danych o liczbie umów na sprzedaż domów, podpisanych w listopadzie przez Amerykanów. Dane te rozminęły się z oczekiwaniami rynku, liczba umów spadła o 2,5 proc. mdm do najniższego od 10 miesięcy poziomu.

Negatywne wieści dla inwestorów ma Boeing. Producent samolotów porozumiał się z amerykańskimi liniami lotniczymi Delta ws. wycofania wartego 4 mld USD zamówienia. Akcje obu spółek taniały w trakcie środowych notowań.

Wyraźnie zniżkowały akcje Nvidia. Producent kart graficznych zyskał w tym roku już ok. 240 proc. Pod kreską znalazł się również inny gracz na rynku półprzewodników - Micron.

Na wartości traciły walory Qualcomm. Południowokoreański urząd antymonopolowy nałożył w środę na amerykańską spółkę informatyczną ponad 800 mln USD kary. Qualcomm zamierza odwołać się od decyzji regulatora.

Na rynku walutowym dolar umocnił się do euro o 0,4 proc. do poziomu 1,041, jednak osłabił się do jena o 0,2 proc. i ta para walutowa jest notowana na około 117,2.

Ceny ropy pozostają bez większych zmian. Baryłka WTI kosztuje 53,9 USD, a Brent 56,2 USD.

Z uwagi na okres świąteczny cotygodniowe dane o zapasach ropy naftowej zostaną podane w czwartek. Konsensus rynkowy zakłada spadek ilości surowca w amerykańskich magazynach o 1,5 mln baryłek.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50, niemiecki DAX oraz francuski CAC 40 pozostały bez większych zmian. Brytyjski FTSE 100 wzrósł o 0,5 proc.

LICZBA UMÓW NA SPRZEDAŻ DOMÓW W USA W XI NIEOCZEKIWANIE W DÓŁ

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w listopadzie przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 2,5 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów wzrośnie o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca. W październiku liczba podpisanych umów na sprzedaż domów (pending home sales) wzrosła o 0,1 proc. mdm.

CHIŃSKI REGULATOR ZA OBNIŻENIEM REZERW OBOWIĄZKOWYCH DLA BANKÓW

Wymagania względem obowiązkowych rezerw kapitałowych dla chińskich banków są bardzo wysokie, a ich poziom powinien zostać obniżony "we właściwym czasie" - powiedział w środę przedstawiciel organu nadzorującego chińskie banki. Od lutego 2016 r. stopa rezerw obowiązkowych dla banków wynosi w Chinach 17 proc., po czterech obniżkach w 2015 r. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się, iż IV kw. 2017 r. wskaźnik zostanie obniżony do 16,5 proc., a w 2018 r. do 16 proc.

PLAN WSPARCIA MONTE PASCHI DI SIENA PRZEZ PAŃSTWO BEZ WPŁYWU NA RATING WŁOCH - S&P

Decyzja włoskiego rządu o wsparciu sektora bankowego w kwocie 20 mld euro nie ma obecnie przełożenia na rating tego kraju - oceniła w środowym raporcie agencja S&P Global Ratings. Z wyliczeń S&P wynika, iż w przypadku wydania całej tej kwoty zadłużenie netto sektora finansów publicznych Włoch wzrośnie o 1,2 proc. PKB do 131,6 proc. na koniec 2017 r. Rating Włoch wg S&P to obecnie "BBB minus" z perspektywą stabilną.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W JAPONII W XI POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Sprzedaż detaliczna w Japonii w listopadzie mdm wzrosła o 0,2 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,5 proc. Analitycy spodziewali się mdm spadku o 0,5 proc. Rdr sprzedaż wzrosła o 1,7 proc., po spadku poprzednio o 0,2 proc., po korekcie z -0,1 proc. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż detaliczna wzrośnie o 0,8 proc.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W JAPONII W XI BEZ ZASKOCZEŃ

Produkcja przemysłowa w Japonii w listopadzie wzrosła o 1,5 proc. mdm - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,7 proc. wobec 0,0 w X. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 4,6 proc. Tu spodziewano się wzrostu o 4,7 proc., po spadku w X o 1,4 proc. (PAP)