Ustawa została uchwalona przez Sejm 15 grudnia br. Ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.

"Zasady unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu stosowane przez Rzeczpospolitą Polską i terytorium, do którego stosuje się prawo podatkowe należące do właściwości Ministra Finansów Tajwanu, określa Porozumienie między Warszawskim Biurem Handlowym w Tajpej a Biurem Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej w Warszawie w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz z Protokołem, podpisane w Tajpej dnia 21 października 2016 r." - głosi jeden z artykułów krótkiej ustawy.

Załącznikiem do niej jest wspomniane porozumienie. Zakłada ono m.in., że jeżeli podmiot jest opodatkowany np. w Polsce, a prowadzi działalność podlegającą opodatkowaniu w Tajwanie, może odliczyć sobie od płaconego tam podatku to, co zapłacił w Polsce i odwrotnie.

Tajwan nie jest uznawany przez Chiny za niezależne państwo - traktowany jest jako zbuntowana prowincja. Polska nie ma stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, stąd w ustawie jest mowa o "prawie podatkowym należącym do właściwości Ministra Finansów Tajwanu". (PAP)

Reklama