"Prognozy IBRM Samar wskazują, że mijający rok zamknie się liczbą ponad 457 tys. rejestracji samochodów osobowych i dostawczych, w tym ok. 400 tys. aut osobowych. To będzie najlepszych dwanaście miesięcy od 2000 roku, kiedy to na krajowym rynku sprzedało się ponad 468 tysięcy aut. Potem – gdy po wejściu do Unii Europejskiej Polacy ruszyli masowo za granicę po używane auta liczba rejestracji nowych aut zaczęła gwałtownie spadać" - czytamy w komunikacie.

Niekwestionowanym liderem rynku w stawce aut osobowych jest Skoda z wynikiem 51 151 szt. Liderem wśród pojazdów dostawczych był Fiat (11 127 zarejestrowanych samochodów).

Z kolei skumulowana liczba rejestracji używanych samochodów osobowych i dostawczych ma szansę przekroczyć 1,025 mln sztuk w całym 2016 r. - najwięcej od 2008 r., szacuje Samar.

Spadające bezrobocie, a co za tym idzie bogacenie się społeczeństwa, rządowy program 500+, czy zapowiadana zmiana liczenia podatku akcyzowego, która ma zapobiegać manipulacjom dotyczących faktycznej wartości auta (dotychczasowej podstawy do obliczenia akcyzy), to z pewnością główne czynniki mające wpływ na tegoroczny rezultat. Szczególnie ten ostatni czynnik nakręca import w ostatnim miesiącu. Pierwszy raz od 2003 roku grudzień ma szansę stać się miesiącem z największą liczbą rejestracji w danym roku, podał Samar.  

>>> Czytaj też: Polska coraz szybciej wydaje unijne pieniądze. "Nie będziemy płatnikiem netto"