Austria 1 stycznia przejęła roczne przewodnictwo w OBWE. Kurz, wraz z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem, odwiedził we wtorek punkt kontrolny na linii rozgraniczenia między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami, znajdujący się na północny wschód od Mariupola nad Morzem Azowskim.

„Celem OBWE jest doprowadzenie do pełnego przestrzegania zawieszenia broni i poprawy sytuacji miejscowej ludności” – napisał Kurz na swoim Twitterze. OBWE prowadzi na Ukrainie specjalną misję monitoringową, a jej obserwatorzy znajdują się w strefie konfliktu od wiosny 2014 roku.

Kurz i Klimkin będą w Donbasie do środy. Wcześniej MSZ w Kijowie informowało, że omówią oni sytuację wokół uregulowania konfliktu w czasie, gdy pracami OBWE będzie kierowała Austria.

Ministrowie mają także przedyskutować kwestię skierowania do Donbasu uzbrojonej misji policyjnej OBWE i zwiększenia jej obecnego potencjału w celu poprawy monitoringu przestrzegania mińskich porozumień dotyczących wschodniej Ukrainy.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)