"Wszystkie aspekty współpracy zostały zawieszone" - oświadczył generał Wuryanto.

Jak dodał, "należy przedyskutować sprawy techniczne", w tym obraźliwe dla Indonezji materiały szkoleniowe na terenie australijskiej bazy. Wuryanto ocenił jako "bardzo prawdopodobne", że współpraca zostanie wznowiona po wyjaśnieniu tych kwestii.

Australijska minister obrony Marise Payne w wydanym później oświadczeniu przekazała, że "pod koniec ubiegłego roku oficer indonezyjskich sił zbrojnych zgłosił uwagi co do pewnych materiałów szkoleniowych i wypowiedzi wygłoszonych w wojskowym ośrodku szkoleniowym w Australii". "Armia australijska zajęła się zgłoszonymi poważnymi uwagami i zakończyła dochodzenie w tej sprawie" - dodała.

Indonezyjski dziennik "Kompas" napisał w środowym wydaniu, że instruktor indonezyjskich sił specjalnych znalazł materiały szkoleniowe australijskiej armii, które obrażały ideologię założycielską niepodległego państwa indonezyjskiego znaną jako Pancasila. Obejmuje ona pięć zasad: wiarę w jednego boga, jedność Indonezji, sprawiedliwość społeczną, demokrację oraz sprawiedliwość i humanizm.

Według mediów australijskich obraźliwe materiały znaleziono na terenie bazy w Perth na południowym zachodzie Australii. Jak podała stacja ABC, w tej bazie szkolą się wspólnie: oddział indonezyjskich sił specjalnych Kopassus oraz oddział australijskich sił specjalnych (SASR).

Australię i Indonezję łączy współpraca wojskowa, obejmująca m.in. walkę z terroryzmem i ochronę granic. Znaczenie tej współpracy wzrosło w obliczu zagrożenia terroryzmem w regionie, a zwłaszcza od zamachu na indonezyjskiej wyspie Bali w 2002 roku, w którym zginęły 202 osoby, w tym 88 Australijczyków - zauważa Reuters.

W 1999 roku Australia zawiesiła prowadzenie wspólnych manewrów z Kopassus, oskarżając ten elitarny oddział o naruszenia praw człowieka podczas walk poprzedzających uznanie przez Dżakartę niepodległości Timoru Wschodniego.

Dzięki ociepleniu dwustronnych stosunków we wrześniu ubiegłego roku odbyły się pierwsze od 1995 roku wspólne ćwiczenia na terytorium australijskim.

Uprzednio Indonezja zawiesiła współpracę wojskową z Australią w 2013 roku z powodu medialnych doniesień o podsłuchiwaniu przez australijskie służby specjalne prezydenta Indonezji i innych przedstawicieli tego kraju.

>>> Czytaj też: "Krym integralną częścią Rosji". Ukraina oburzona wypowiedziami Marine Le Pen