48-letnia Pola Rupa została zatrzymana w Atenach wcześnie rano w czwartek. Aresztowano także 25-letnią Greczynkę, w której mieszkaniu policja znalazła Rupę. Według policji kobieta została "aresztowana w niewielkim ateńskim mieszkaniu, w którym ukrywała się razem z dzieckiem; nie stawiała oporu".

Rupa była zamieszana w wiele ataków przeprowadzonych przez Walkę Rewolucyjną - ugrupowanie, które wypowiedziało wojnę wszelkim formom rządów w 2003 roku.

Rupa była poszukiwana od 2012 roku, kiedy uciekła razem ze swoim partnerem, również oskarżonym o terroryzm, Nikosem Maziotisem. Ze względu na przedłużający się proces i przekroczenie maksymalnego 18-miesięcznego czasu aresztu, Pola Rupa została zwolniona, pod warunkiem regularnego meldowania się na posterunku policji. Maziotis został schwytany w 2014 roku, a Rupa została skazana zaocznie za przynależność do organizacji.

Walka Rewolucyjna przyznała się do ponad 16 ataków przeprowadzonych od 2003 roku. Organizacja odpowiada m.in. za zamach bombowy przed siedzibą greckiego banku centralnego w Atenach w kwietniu 2014 roku i zamach na ambasadę USA w Atenach w 2007 roku. Członkowie ugrupowania w 2009 roku postrzelili także policjanta w odwecie na zabicie przez innego funkcjonariusza sił bezpieczeństwa nastolatka, co wywołało w Grecji gwałtowne zamieszki. (PAP)