Indeks Dow Jones Industrial traci o 0,1 proc. S&P 500 idzie w dół o 0,1 proc., a Nasdaq Composite rośnie o 0,2 proc.

W centrum uwagi rynku w piątek znajdują się comiesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w grudniu wzrosła o 156 tys., poniżej oczekiwań. Uwagę zwraca jednak wyraźna korekta danych za poprzedni miesiąc do 204 tys. ze 178 tys. oraz fakt, iż płace Amerykanów wzrosły w grudniu rdr najmocniej od 2009 r. - o 2,9 proc.

W 2016 r. gospodarka USA wykreowała 2,16 mln miejsc pracy. Przeciętny przyrost nowych miejsc pracy wyniósł 180 tys., wobec 229 tys. w 2015 r.

Loretta Mester z Fed Cleveland, uważana za jednego z jastrzębi w Fed, oceniła grudniowy raport jako "bardzo przyzwoity".

Po publikacji danych nie zmieniły się oczekiwania rynku względem ścieżki podwyżek stóp procentowych w USA w 2017 r. Wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w czerwcu wynosi nadal 70 proc. Jest to pierwszy miesiąc, dla którego prawdopodobieństwo to jest wyższe niż 50 proc. Wycena kontraktów terminowych wskazuje na 2 podwyżki stóp proc. w USA w tym roku, choć aktualna mediana przewidywań członków Federalnego Komitetu Otwartego (FOMC) rynku sugeruje 3 ruchy w górę.

Na piątkowy wieczór zaplanowane są wystąpienia czworga członków Fed. Głos zabiorą: Charles Evans z Fed Chicago, Robert Kaplan z Fed Dallas, Neel Kashkari z Fed Minneapolis oraz Jerome Powell z Rady Gubernatorów Fed. Trzech pierwszych ekonomistów, uważanych za gołębi w Fed, w 2017 r. zajmie rotacyjne członkostwo w FOMC.

Z amerykańskich spółek w dół idą notowania Regeneron Pharmaceuticals. Sąd nakazał firmie wycofanie z obiegu leku przeciwcholesterolowego za złamanie praw patentowych. Zwyżkowały natomiast walory konkurenta Regeneron - Amgen.

Na wyraźnym plusie znalazły się notowania Gap. Spółka odzieżowa zaraportowała wzrost sprzedaży w trakcie listopadowego i grudniowego okresu świątecznego.

Bez zmian pozostawał kurs akcji Boeinga. Na rynek napłynęły informacje, iż indyjski przewoźnik SpiceJet zamierza kupić 92 sztuki modelu 737.

Walory sieci restauracji Ruby Tuesday zniżkowały ponad jedną piątą. Spółka poinformowała o powiększeniu straty i niemal 20-proc. spadku przychodów w II kw. roku podatkowego.

Na rynku walutowym, po czwartkowej, największej od dwóch miesięcy przecenie, w reakcji na dane z rynku pracy lekko - o ok. 0,3 proc., umocnił się dolar. Kurs eurodolara spadł z 1,06 w nocy z czwartku na piątek do 1,056 w piątek po południu.

USD umacnia się również wobec jena - o ponad 1 proc. Kurs USD/JPY wzrósł z ok. 115,5 do 116,5. (PAP)