Warszawa, 09.01.2017 (ISBnews) - Dla krajowych inwestorów istotne znaczenie w tym tygodniu będzie miało ogłoszenie decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i aktualizacji przeglądu ratingu Polski przez agencje Moody's i Fitch, uważają ekonomiści z BOŚ Banku.
"W środę zostanie ogłoszona decyzja RPP. O ile oczekiwania co do braku zmian w polityce pieniężnej są powszechne, to już zapewne większe zainteresowanie będzie budzić retoryka RPP dot. notowanego obecnie szybkiego wzrostu inflacji CPI. W piątek z kolei agencje ratingowe Moody's oraz Fitch dokonają aktualizacji przeglądu ratingu Polski. Sądzimy, że materializujące się prognozy dalszego spadku deficytu SFP w 2016 r. nawet poniżej 2,5% PKB oraz ograniczenie ryzyka dla sektora bankowego związanego z kredytami frankowymi będą stanowić przeciwwagę dla wyższego ryzyka wyników fiskalnych po 2017 r., efektu spowolnienia wzrostu gospodarczego oraz utrzymującej się napiętej sytuacji politycznej i ostatecznie do żadnych zmian ratingu ani perspektywy ratingu nie dojdzie" - czytamy w komentarzu.
Ich zdaniem, nie można wykluczyć, że szybciej oraz silniej w najbliższych tygodniach na globalne rynki finansowe będą wpływać wątki polityczne, w szczególności z Europy, które mogą skutkować okresami wzrostu globalnej awersji do ryzyka.
"Premier Wielkiej Brytanii podtrzymała deklarację uruchomienia Artykułu 50 dot. wyjścia kraju z Unii Europejskiej do końca marca. W najbliższych tygodniach uwaga rynkowa ponownie może zwrócić się w kierunku Włoch, gdzie już 11 stycznia Trybunał Konstytucyjny ma ocenić, czy dojdzie do skutku referendum w sprawie odrzucenia wprowadzonych jeszcze w 2015 r. reform rynku (taki wniosek został zgłoszony przez główny związek zawodowy). Ostateczna decyzja Trybunału może mieć wpływ na kalendarz wyborczy w 2017 r." - czytamy dalej.
Dodają, że nadal pozostają także ostrożni co do rynkowego optymizmu dotyczącego skali przyspieszenia wzrostu gospodarczego oraz inflacji w USA.
"O ile sam efekt stricte cykliczny oraz związany z sytuacją na rynku ropy naftowej uważamy za trwały, mamy wątpliwości co do potencjalnej skali wpływu luzowania polityki fiskalnej w USA na perspektywy wzrostu oraz inflacji. W związku z powyższym podtrzymujemy nasze prognozy średnioterminowe dot. rynku obligacji skarbowych, w tym ryku krajowego. Jednocześnie biorąc pod uwagę niejednoznaczną retorykę FOMC, efekt wyższych długoterminowych stóp procentowych może utrzymywać się w nadchodzących tygodniach i dopiero realne zapowiedzi (bądź ich brak) nowej administracji mogą wpływać silniej na notowania rynkowe" - podsumowują analitycy BOŚ Banku.
(ISBnews)