"W Polsce jest jedna specjalność, w której brakuje łóżek szpitalnych; to hematologia. Pojawienie się nowych możliwości dla chorych w woj. łódzkim jest wielkim zastrzykiem dobrej energii dla tej dziedziny" - powiedział krajowy konsultant z zakresu hematologii prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, który w poniedziałek wziął udział w uroczystym otwarciu nowej części kliniki.

Według krajowego konsultanta, w Polsce można zaobserwować pozytywne zjawisko – dzięki rozwojowi hematologii pacjenci z chorobami krwi żyją dłużej. Jak mówił, 10 lat temu w Polsce było 3 tysiące chorych na szpiczaka, teraz choruje na niego 7 tysięcy osób. Dodał, że poziom nowych zachorowań wciąż utrzymuje się w granicach ok. jednego tysiąca rocznie, ale chorzy żyją dłużej - klika lat temu było to przeciętnie trzy lata, teraz - siedem.

Na potrzeby Oddziału-Kliniki Hematologii, który jest jedyną w Łódzkiem jednostką zajmującą się diagnostyką i leczeniem chorób krwi u dorosłych oraz przeszczepami szpiku, zaadaptowany został przylegający do kompleksu szpitala budynek dawnego domu pomocy społecznej. W ciągu ok. dwóch lat obiekt został gruntownie odnowiony i dostosowany do nowych potrzeb.

Koszt inwestycji to ponad 10 mln zł, z czego 7 mln zł pochodziło z dotacji ministerstwa zdrowia w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej" na lata 2011-2020, a ponad 2,6 mln przekazał Urząd Marszałkowski.

Reklama

"Większość pacjentów z woj. łódzkiego, który chorują na choroby krwi, trafia do naszej kliniki. W ubiegłym roku hospitalizowaliśmy ok. 5 tys. osób, w tym znaczącą liczbę stanowią chemioterapie jednego dnia. Nie mniej ważne są porady ambulatoryjne – udzielamy ich ponad 40 tys. rocznie" - podkreślił kierownik kliniki prof. Tadeusz Robak.

W nowym budynku jedno piętro przeznaczono dla chorych na ostre białaczki, zespoły mielodysplastyczne, przewlekłe nowotwory mieloproliferacyjne – to 33 łóżka. Na drugim piętrze leczeni są chorzy na chłoniaki, szpiczaka mnogiego i przewlekłą białaczkę limfocytową. Ich oddział dysponuje 21 łóżkami (w planach jest uruchomienie kolejnych dziesięciu). Działa tam również oddział chemioterapii jednodniowej.

Dyrekcja szpitala ocenia, że rozbudowa kliniki pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych transplantacji szpiku; liczba łóżek transplantacyjnych wzrosła z 8 do 12. W nowych pomieszczeniach stworzono komfortowe warunki dla chorych przygotowywanych do pobrania komórek oraz zaplecze do leczenia powikłań po przeszczepach.

Na potrzeby diagnostyczno-naukowe zaadaptowano piwnice i parter budynku. Znajdują się tam nowocześnie wyposażone pracownie: Cytometrii, Immunologii Klinicznej, Transplantacyjnej i Genetyki, Cytogenetyki, Cytologii, Zaburzeń Krzepnięcia Krwi oraz Bank Komórek Krwiotwórczych i nowa Pracownia Separacji Komórek Krwiotwórczych.

Nowe wyposażenie i gabinet zabiegowy zyskał także Ośrodek Leczenia Hemofilii i Innych Zaburzeń Krzepnięcia Krwi. (PAP)