BIEC: BOP wzrósł o 2 pkt w XII, wolniejsza kreacja etatów w 2017 r.Warszawa, 10.01.2017 (ISBnews) - Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 2 pkt m/m i wyniósł 209,9 pkt w grudniu 2016 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Miniony rok był dobry dla rynku wolnych miejsc pracy. Barometr był średnio o 18% wyższy niż w roku poprzednim, co oznacza, że internetowych ofert pracy było najwięcej w historii" - czytamy raporcie.

Autorzy raportu podkreślili, że wzrost barometru w ubiegłym roku nie był tak szybki, jak w dwóch poprzednich latach, co - ich zdaniem - może wpłynąć na wolniejszą kreację etatów i mniejszy spadek bezrobocia w roku bieżącym. W 2016 r. największym zapotrzebowaniem pracodawców mogli cieszyć się informatycy.

Pod koniec grudnia 2016 r. na polskich portalach internetowych pozostawało 165,4 tys. ogłoszeń o zatrudnieniu. W grudniu najwięcej ofert w ujęciu procentowym internetowych ofert pracy przybyło w południowo-wschodniej oraz środkowej Polsce.

W grudniu największy przyrost ofert wystąpił w dziedzinie nauk ścisłych i inżynieryjnych, a także w usługach.

"Biorąc pod uwagę zmiany obserwowane w całym ubiegłym roku, to zdecydowanie najbardziej rozwinął się rynek wolnych miejsc pracy dla zawodów usługowych, a następnie tych wymagających posiadania wykształcenia z zakresu kierunków ścisłych i inżynieryjnych" - głosi raport.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

(ISBnews)