To element kampanii przeciwko niskiej emisji, której autorami są dostarczające ciepło systemowe spółki Tauron Ciepło i CEZ Chorzów.

Odwiedzający namiot mogą miejscu poddać się badaniu spirometrycznemu, które jest pierwszym krokiem w diagnozowaniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – POChP. Schorzenie powodujące nieodwracalne ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, skraca życie nawet o kilkanaście lat.

„Jako firma odpowiedzialna społecznie wiemy, że same przyjazne środowisku produkty i inwestycje nie wystarczą, by rozwiązać problem. Potrzebna jest także zmiana postaw samych mieszkańców” – powiedział prezes Tauron Ciepło Jacek Uhryn.

W dniach, gdy zostaną przekroczone normy emisji zanieczyszczeń, namiot podświetlany będzie na czerwono, a mieszkańcom rozdawane będą certyfikowane maseczki skutecznie zatrzymujące wiele szkodliwych pyłów i gazów. W namiocie każdego dnia przeprowadzane będą także prelekcje nt. sposobów walki z niską emisją, w tym możliwości zmiany sposobu ogrzewania mieszkań.

„Ciepło sieciowe to jeden z najlepszych sposobów wyeliminowania problemu niskiej emisji. Każdy przyłączony do sieci budynek to od jednego do kilku indywidualnych pieców i kominów mniej w naszym bezpośrednim otoczeniu. Natomiast nowoczesne elektrofiltry, jakie stosujemy w naszej elektrociepłowni w Chorzowie powodują, że emisje i wpływ spalania węgla na środowisko naturalne jest minimalny" – powiedział prezes CEZ Chorzów René Fijak.

„Dostępne dotacje dla osób, które zdecydują się na zmianę sposobu ogrzewania mogą ułatwić decyzję o przyłączeniu osobom ceniącym sobie nie tylko efekt ekologiczny, ale też codzienny komfort. Natomiast kontrolowanie przez Urząd Regulacji Energetyki cen ciepła powoduje, że jest ono rozwiązaniem bezpiecznym, ale także ekonomicznym” – dodał.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Tauron Ciepło, nawet 40 proc. osób ogrzewających indywidualnie swoje domy w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, regularnie wykorzystuje w tym celu śmieci. W piecach lądują głównie gazety, ubrania i plastikowe opakowania, ale także stare meble czy opony.

Namiot w centrum Katowic nawiązuje do zrealizowanego w 2012 r. projektu „Niska emisja- Wysokie ryzyko”, jednej z pierwszych kampanii informacyjnych zwracających uwagę na to zjawisko. Pod adresem www.NiskaEmisja-WysokieRyzyko.pl dostępne są zaktualizowane informacje dotyczące problemu, rekomendowane są także działania profilaktyczne, które mają zmniejszyć skalę tego szkodliwego zjawiska.

Od kilku tygodni na ulicach Katowic i Chorzowa można spotkać także wielkoformatowe reklamy przestrzegające przed skutkami palenia śmieci. Za 2 tygodnie namiot stanie w Chorzowie.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, we wtorek jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego, a lokalnie również dwutlenku siarki - jest bardzo zła. W aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej, w środkowej części województwa, Kotlinie Żywieckiej oraz w Częstochowie i Bielsku-Białej, mogą wystąpić przekroczenia poziomu alarmowego stężenia pyłu zawieszonego PM10, w północnej części województwa jakość powietrza będzie zła.

W środę jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła. W aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, Kotlinie Żywieckiej, lokalnie w aglomeracji górnośląskiej oraz w środkowej części województwa mogą wystąpić przekroczenia poziomu alarmowego stężenia pyłu zawieszonego PM10, lokalnie w południowej części województwa jakość powietrza będzie zła, jedynie w północnej części województwa jakość powietrza będzie umiarkowana.

Z powodu bardzo złej jakości powietrza władze Rybnika wprowadziły w poniedziałek i wtorek możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej, a we wtorek i środę odwołano zajęcia w szkołach. Również prezydent Częstochowy zdecydował o darmowej komunikacji dla posiadaczy samochodów, którzy zrezygnują z poruszania się własnym autem we wtorek i środę.

Podczas alarmu smogowego osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia objawiające się uczuciem bólu w klatce piersiowej, brakiem tchu, znużeniem. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, takie jak kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

>>> Czytaj też: Dla kogo smog jest szczególnie szkodliwy? GIS wydał ostrzeżenie