Jak informują litewscy pogranicznicy, na tylnej szybie samochodu Peugeot 405, którym kierował Białorusin, znajdowała się nalepką prezentująca radziecką gwiazdę pięcioramienną oraz sierp i młot.

W komunikacie Służby Ochrony Granicy zaznaczono, że zatrzymany Białorusin mógł kontynuować podroż pieszo bądź samochodem po zdjęciu nalepki. Kierowca odmówił zdjęcia naklejki i wrócił na Białoruś.

Litwa w 2008 roku zabroniła publicznego prezentowania flag, herbów, symboli i mundurów nazistowskich Niemiec, ZSRR oraz Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Za publiczne używanie tych symboli grozi grzywna. Zakazane jest też śpiewanie podczas zgromadzeń hymnów Związku Radzieckiego i hitlerowskich Niemiec.

Zgodnie z przyjętą ustawą nie kara się wykorzystania symboli w muzeach, w działalności oświatowej i naukowej, w handlu antykami, a także jeżeli są to symbole obecnie istniejących państw. Przepisy nie przewidują też kar dla walczących w II wojnie światowej, którzy z różnych okazji wkładają mundury radzieckie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

>>> Czytaj też: Bez Polski nie ma Nowego Jedwabnego Szlaku. Staliśmy się kluczowym państwem dla Chin