Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,50 proc. do 19.954,28 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,28 proc. i wyniósł 2.275,32.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,21 proc. do 5.563,65 pkt.

W centrum uwagi rynku znajdowała się konferencja prasowa prezydenta-elekta Donalda Trumpa.

W trakcie konferencji Trump wspomniał m.in. o potrzebie wprowadzenia nowych procedur przetargowych w sektorze farmaceutycznym, zmniejszeniu kosztów programu rozwoju myśliwca F-35, zbudowaniu muru na granicy z Meksykiem, czy też wprowadzenia podatku dla przedsiębiorstw, które chcą opuścić Stany Zjednoczone.

W reakcji na słowa Trumpa mocno spadły notowania spółek biotechnologicznych. Indeks Nasdaq Biotechnology zniżkował nawet 3 proc., najmocniej od początku października, a S&P 500 Pharmaceuticals 1,6 proc.

O 1,5 proc. zniżkował kurs Lockheed Martin, producenta F-35.

Na rynku walutowym po wystąpieniu Trumpa osłabił się dolar. Kurs EUR/USD, który spadł w trakcie dnia o 1 proc. w okolice 1,046, w reakcji na słowa Trumpa wzrósł w okolice 1,054. w okolice 1,05.

Po dwóch spadkowych sesjach mocne odbicie zaliczyły notowania ropy naftowej. Na giełdzie w Nowym Jorku surowiec ten stracił w poniedziałek i wtorek w sumie 5,9 proc. Zarówno Brent jak i WTI zwyżkowały w środę ponad 3 proc., mimo iż zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu wzrosły powyżej oczekiwań. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na informację, iż amerykańskie rafinerie przerobiły w minionym tygodniu najwięcej ropy od 1989 r., a ich moce przerobowe wzrosły do najwyższego od września poziomu.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 zakończył sesję z 0,05 proc. wzrostem. Brytyjski FTSE 100 poszedł w górę o 0,2 proc., dwunastą z rzędu sesję na plusie i ustanowił 10 w tym czasie rekord na zamknięciu. Francuski CAC 40 wzrósł o 0,01 proc., a niemiecki DAX o 0,21 proc.

Z gospodarki brytyjskiej napłynęły kolejne od Brexitu dane, tym razem z przemysłu, które okazały się wyższe od oczekiwań.

Ze spółek w Europie, o 3,4 proc. wzrosły notowania Volkswagena. Niemiecki producent samochodów podpisał ugodę z amerykańskim departamentem sprawiedliwości o zapłacie 4,3 mld USD tytułem sankcji karnych za fałszowanie pomiarów toksyczności spalin w samochodach z silnikami Diesla.

TRUMP PRZEKAZAŁ KONTROLĘ NAD AKTYWAMI SYNOM, UJAWNIŁ CZĘŚĆ PLANÓW GOSP.

Prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział w środę w trakcie konferencji prasowej, iż kiedy obejmie prezydenturę, jego firmami zarządzać będą jego synowie Eric i Donald junior. Zapewnił, że jego firmy będą miały strukturę, która zapewni, iż on sam nie będzie miał wpływu na zarządzanie nimi.

Trump oświadczył, że nie opublikuje swoich zeznań podatkowych. Powiedział, że nie interesuje się nimi nikt poza reporterami.

Trump odniósł się również do niektórych kwestii gospodarczych.

Prezydent elekt wskazał, iż w USA należałoby wprowadzić nowe, bardziej konkurencyjne procesy przetargowe w przemyśle farmaceutycznym. "Przemysł farmaceutyczny ma wielu lobbystów, jest silny i niewiele tam przetargów" - dodał.

Trump obiecał zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej w USA oraz całkowite odrzucenie programu Obamacare. Prezydent-elekt zapowiedział wprowadzenie "znacznego" podatku dla przedsiębiorstw, które będą chciały opuścić Stany Zjednoczone.

Trump wyraził nadzieję, iż General Motors poczyni dalsze inwestycje w Stanach Zjednoczonych. Kilka dni temu Trump skrytykował koncern na Twitterze, oskarżając go o produkcję samochodów w Meksyku i importowanie ich bez cła do USA.

Trump powtórzył wcześniejsze obietnice, iż zbuduje mur na granicy z Meksykiem, który, przynajmniej częściowo np. poprzez podatek, zapłaci za jego wzniesienie.

Trump poinformował, iż koszt programu rozwoju myśliwca F-35 zostanie zmniejszony.

Prezydent elekt po raz kolejny zaprzeczył, iż posiada jakiekolwiek związki, aktywa, czy pożyczki w Rosji. Dodał, iż w ostatnich dniach odrzucił propozycję biznesową od przedsiębiorcy z Dubaju o wartości 2 mld USD.

Na początku konferencji Trump podziękował mediom, które nie opublikowały dokumentów, oskarżających prezydenta-elekta i jego otoczenie o bliską współpracę z Rosją, które pojawiły się w internecie w nocy z wtorku na środę. W ocenie analityków, dokumenty te, rzekomo będące raportami wywiadowczymi, są sfabrykowane. Trump określił je jako "nonsensowne".

ZAPASY ROPY W USA W GÓRĘ, ALE RAFINERIE PRACUJĄ PEŁNĄ PARĄ

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,1 mln baryłek, czyli 0,9 proc., do 483,01 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Oczekiwano wzrostu o 1,5 mln baryłek.

DoE podał jednocześnie, iż amerykańskie rafinerie przerobiły w minionym tygodniu 17,1 mln baryłek ropy, najwięcej od 1989 r.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 8,36 mln baryłek, czyli 5,2 proc. do 170,04 mln baryłek. Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 5,02 mln baryłek, czyli o 2,1 proc., do 240,48 mln baryłek.

WZROST INDEKSU MBA WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY W USA

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował w tygodniu zakończonym 6 stycznia o 5,8 proc. - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA). Tydzień wcześniej wskaźnik wzrósł o 0,1 proc. Wskaźnik jest teraz o 25,3 proc. poniżej wartości sprzed roku.

WYŻSZY OD OCZEKIWAŃ WZROST PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ W UK W XI

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła w listopadzie o 2,1 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 1,1 proc., po korekcie z -1,3 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,0 proc. W ujęciu rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 2,0 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,9 proc., po korekcie z -1,1 proc. Z szacunków ekonomistów wynikało, że produkcja przemysłu wzrośnie o 0,7 proc.

BANK JAPONII STOPNIOWO BĘDZIE REZYGNOWAĆ Z LUZOWANIA - BOFA

Bank Japonii (BoJ) stopniowo będzie odchodzić prowadzenia luźnej polityki monetarnej - ocenili w środowym raporcie analitycy Bank of America Merill Lynch. Ich zdaniem, BoJ nie zmieni głównych parametrów polityki monetarnej i utrzymują główną stopę procentową na poziomie -0,1 proc. oraz cel rentowności 10-letnich obligacji na poziomie 0 proc. W ocenie analityków, BoJ być może pozwoli wzrost dochodowości papierów rządowych o zapadalności powyżej 10 lat i zmniejszy skalę ich skupu. Analitycy dodali, iż BoJ może zredukować skalę skupu papierów na całej długości krzywej, gdyż od kwietnia 2017 r. emisje japońskich papierów o zapadalności poniżej 10 lat mają być mniejsze. "Gdy to nastąpi, z komunikatów BoJ może zniknąć odniesienie do celu skupu rzędu 80 bln jenów rocznie" - ocenili analitycy.

VOLKSWAGEN PODPISAŁ UGODĘ Z RZĄDEM USA

Niemiecki koncern samochodowy poinformował we wtorek wieczorem, że jego ugoda z ministerstwem sprawiedliwości USA przewiduje wypłacenie około 4,3 mld dolarów tytułem sankcji karnych za fałszowanie pomiarów toksyczności spalin w samochodach z silnikami Diesla.

Volkswagen prowadzi zaawansowane rozmowy zarówno z resortem sprawiedliwości, jak i władzami celnymi USA w celu zawarcia porozumień kompensacyjnych, które pozwolą na umorzenie postępowań karnych oraz określonych roszczeń odszkodowawczych za cywilnoprawne czyny niedozwolone. Zawarta już wcześniej cywilnoprawna ugoda z setkami podmiotów, które złożyły w sądach w USA pozwy przeciwko Volkswagenowi, będzie go kosztować ponad 16 mld dolarów. Właściciele pojazdów z silnikami Diesla otrzymają rekompensaty w kwocie od 5100 do 10 tys. dolarów w zależności od typu i roku produkcji ich pojazdu. Ugoda zobowiązała ponadto koncern do zaoferowania możliwości wykupu samochodów bądź też dokonania w nich niezbędnych modyfikacji. (PAP)