RZECZPOSPOLITA

Gwałtowny powrót inflacji nie sprowokuje RPP do podwyżki stóp procentowych. Przewodniczący tego gremium, prezes NBP Adam Glapiński, powiedział w środę, że w jego ocenie taki ruch nie będzie w tym roku potrzebny. (s.A1,B3)

Rekordowy wysyp ofert zatrudnienia. Niełatwo będzie powtórzyć dwucyfrowe tempo wzrostu ogłoszeń pracy z 2016 r. (s.B1)

Wartość rynku leasingu może w tym roku wzrosnąć o 10 proc. Oznacza to, że branża piąty rok z rzędu poprawi swój wynik. (s.B2)

Wiele krajów OPEC zmniejszyło wydobycie zgodnie z umową z Wiednia. Wykonuje ją też Rosja. Libia i Nigeria się wyłamują. (s.B3)

Kredyty technologiczne do wzięcia. BGK rusza z kolejną częścią programu wspierającego innowacje. Tym razem do dyspozycji ma 400 mln zł. (s.B4)

Najbardziej innowacyjnymi firmami na świecie są Apple, Google i Tesla - wynika z raportu BCG. (s.B5)

Stare samochody zalały rynek. W 2016 r. prywatny import przekroczył milion aut. Średnia wieku sięgnęła 12 lat. (s.B6)

"Obecny poziom akcji kredytowej w sektorze bankowym wydaje nam się za niski" - powiedział Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem nie wynika to z braku możliwości ze strony banków, a z niższego popytu. Przyrost akcji kredytowej w skali roku wyniósł 4-5 proc. "Mamy nadzieję, że w tym roku znacząco się zwiększy' - poinformował. (s.B16)

PARKIET

"Grupa ING nie ma obecnie żadnych zakazów, jeśli chodzi o uczestnictwo w procesach fuzji i akwizycji. ING Bank Śląski natomiast realizuje konkretnie zarysowany plan strategiczny i taktyczny. Zakupy podmiotów czy ich części są narzędziem, ale nie celem samym w sobie" - powiedział Brunon Bartkiewicz, prezes banku. (s.1,10,11)

Dokonania krajowych indeksów w niecałych dwóch ostatnich miesiącach wyglądają imponująco. Eksperci przestrzegają przed nieuchronną korektą. (s.3)

Kurs akcji KGHM rośnie znacznie dynamiczniej, niż notowania miedzi. Zdaniem analityków, przynajmniej z technicznego punktu widzenia jest szansa na kontynuację wzrostu cen miedzi w krótkim terminie. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

Państwo daje podwyżki. Emeryci, nauczyciele, urzędnicy, mundurowi, pielęgniarki - na tegoroczne podwyżki rząd zarezerwował blisko 4 mld zł. (s.8)

PULS BIZNESU

Działalność niektórych SKOK-ów można określić jako piramidę finansową - uznał sąd pierwszej instancji, oddalając pozew kas przeciw byłemu ministrowi o ochronę dóbr. (s.2)

Ustawa o małych SKOK-ach na najlepszej drodze do uchwalenia. Nadzór twierdzi, że małe kasy radzą sobie lepiej niż duże. (s.3)

Zakładanie podsłuchów i dostęp do e-maili - takich uprawnień chce urząd antymonopolowy. Chce także zaostrzenia kar dla nieuczciwych przedsiębiorców. (s.6)

W ubiegłym roku ubezpieczeniowy pośrednik, Arrant, zwiększył sprzedaż o ponad 40 proc. Ten rok ma być jeszcze lepszy. "Możliwe, że uda nam się sprzedać ubezpieczenia za 250 mln zł" - powiedział Artur Pakuła, prezes Arranta. (s.7)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Niski deficyt sektora publicznego, poprawa ściągalności podatków, utrzymanie niezależności NBP i perspektywa odbicia inwestycji w kolejnych miesiącach - to argumenty za utrzymaniem ocen wiarygodności kredytowej Polski. Jutro decyzje w tej sprawie podejmą Moody's i Fitch. (s.A1,A4)

Resort finansów nie podniósł akcyzy na papierosy, ale na nowo skalkulował średnią cenę, od której się ją nalicza. Efektem są podwyżki cen. (s.A6)

Włochy, Hiszpania, Francja a nawet Niemcy mogą stanąć po naszej stronie i sprzeciwić się pakietowi zimowemu. Im też nie podobają się restrykcje Brukseli. (s.A7) (PAP)