KSF przyjął uchwałę ws.rekomendacji dot.kredytów hipotecznych w walutach obcych


Warszawa, 13.01.2017 (ISBnews) - Komitet Stabilności Finansowej (KSF) przyjął uchwałę w sprawie rekomendacji dotyczącej restrukturyzacji portfela kredytów mieszkaniowych w walutach obcych, która przewiduje m. in. podniesienie wagi ryzyka dla walutowych kredytów mieszkaniowych, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w komunikacie po piątkowym posiedzeniu Komitetu.
"W opinii Komitetu w ujęciu ekonomicznym portfele walutowych kredytów mieszkaniowych nie generują istotnego ryzyka systemowego dla stabilności systemu finansowego. Niemniej jednak nie można pomijać ryzyka systemowego generowanego przez te portfele w kontekście potencjalnych skutków postulowanych w debacie publicznej rozwiązań regulacyjnych zakładających obowiązkowe przewalutowanie kredytów na złote, w szczególności po kursach ich udzielenia. Nie można także abstrahować od ryzyka walutowego obciążającego kredytobiorców i związanych z tym aspektów społecznych" - czytamy w komunikacie.
Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania i ryzyka, w opinii Komitetu istnieje potrzeba restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych na zasadzie dobrowolnego porozumienia pomiędzy bankami i kredytobiorcami. Restrukturyzacja jest szczególnie zasadna w przypadku kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w niezawinionych przez siebie okolicznościach.
"Kierując się tą potrzebą oraz biorąc pod uwagę propozycje przygotowane przez Grupę Roboczą, Komitet Stabilności Finansowej 13 stycznia 2017 r. przyjął uchwałę w sprawie rekomendacji dotyczącej restrukturyzacji portfela kredytów mieszkaniowych w walutach obcych" - czytamy dalej.
Rekomendacja przewiduje m. in. podniesienie wagi ryzyka dla walutowych kredytów mieszkaniowych w bankach stosujących standardowe metody szacowania wymogu kapitałowego do 150%, tj. maksymalnego poziomu dopuszczanego przez rozporządzenie UE nr 575/2013. Prace nad odpowiednim rozporządzeniem MF w tej sprawie są w toku. Rekomendacja ma na celu także zwiększenie minimalnego parametru LGD dla banków stosujących metody wewnętrznych ratingów do szacowania wymogu kapitałowego, ustanowienie bufora ryzyka systemowego, zmiany w zasadach funkcjonowania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz wydanie przez KNF rekomendacji nadzorczej dotyczącej dobrych praktyk przy restrukturyzacji portfeli walutowych kredytów mieszkaniowych i uwzględnienie w wymogach filara II dodatkowych czynników ryzyka. Na liście rekomendowanych instrumentów nie znalazło się natomiast wprowadzenie dodatkowego opodatkowania kredytów walutowych.
W komunikacie podkreślono, że rekomendacje Komitetu wypracowane zostały z uwzględnieniem regulacji Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora bankowego.
"W ocenie Komitetu instrumenty wprowadzone przyjętą dziś rekomendacją nie powinny spowodować ograniczenia podaży kredytów dla gospodarki ze względu na istniejące bufory kapitałowe w sektorze bankowym" - czytamy także.
W posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej dotyczącym nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M), które odbyło się 13 stycznia 2017 r. uczestniczyli:
Adam Glapiński - prezes Narodowego Banku Polskiego - przewodniczący Komitetu,
Leszek Skiba - podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
Marek Chrzanowski - przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego,
Zdzisław Sokal - prezes zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
(ISBnews)