ikona lupy />
KGHM zainwestował w piec na miarę XXI wieku / Inne

Prace związane z otwarciem nowoczesnego kompleksu metalurgicznego w Hucie Głogów trwały kilka lat. To największa inwestycja w przemyśle metalurgicznym od początku lat 90 ubiegłego wieku. Dzięki temu Głogów może się poszczyć nowym piecem zawiesinowym.

Jak zaznacza Radosław Domagalski – Łabędzki, prezes KGHM Polska Miedź S.A., przejście z technologii pieców szybowych na technologię opartą o piec zawiesinowy i piec elektryczny to ogromny skok technologiczny.

W piecu zawiesinowym miedź blister wytwarzana jest bezpośrednio z wysuszonego koncentratu. Dzięki temu, cały proces technologiczny staje się prostszy, bo łączy w sobie trzy fazy: prażenie koncentratu, wytapianie kamienia miedziowego i konwertorowanie w jednym procesie. Co więcej, władze KGHM szacują, że nowy piec pozwoli na zabezpieczenie produkcji co najmniej na kolejne cztery dekady.

Reklama
ikona lupy />
KGHM zainwestował w piec na miarę XXI wieku / Inne

- Stawia to polskie hutnictwo w czołówce światowych producentów miedzi, gwarantując zwiększenie możliwości odzysku cennych metali towarzyszących, przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko naturalne oraz kosztów przerobu koncentratu miedzi – dodaje prezes spółki.

Dzięki budowie nowego pieca zawiesinowego spółka zrealizuje kilka strategicznych celów. Głównym sukcesem jest unowocześnienie przestarzałej infrastruktury huty Głogów I, gdzie do tej pory działały przestarzałe piece szybowe. Jak podaje zarząd spółki, remont starej infrastruktury kosztowałaby co najmniej 60 proc. kwoty, którą wydano na całkiem nową instalację. Co więcej, nowoczesny piec to także ukłon w stronę ekologii i dostosowania się do wyśrubowanych unijnych norm dotyczących ochrony środowiska. Jedną z najważniejszych przesłanek skłaniających do inwestycji był jednak aspekt finansowy. Nowy piec oznacza dla spółki koszty produkcji niższe przynajmniej o 10 proc. Inwestycja pozytywnie wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa pracy.

Warto podkreślić, że nowa instalacja jest w całości dziełem polskich specjalistów, głównie z KGHM Polska Miedź S.A., Bipromet S.A. oraz Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Wykorzystali oni całą swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną, którą zdobyli w czasie wieloletniej eksploatacji procesu zawiesinowego w HM Głogów II.

Strategicznym partnerem finansowym KGHM Polska Miedź S.A. przy inwestycji modernizacji pirometalurgii jest Europejski Bank Inwestycyjny, który kredytowo wsparł jej realizację.